Седум (очиток) пурпуровий: посадка, вирощування і догляд

Чудовою рослиною для прикрашання садових ділянок є очиток пурпуровий, що володіє лікувальними властивостями. Латинська назва кольору «седум» у перекладі означає «вщухати», що ще раз підтверджує її цілющу силу.


Сорти та види рослини

Вид представлений суккулентними рослинами сімейства Толстянкові з прямостоячим стеблем, який покривається черговими або супротивно розташованими м'ясистими листовими пластинами злого і пурпурового кольорів. При цвітінні, яке спостерігається в липні - серпні, формуються суцвіття щиткоподібної форми з пурпурових або жовто-зелених квіток.


Очиток пурпуровий застосовується в кулінарії та народній медицині.

Серед популярних сортів виділяються:

 • «Пурпуровий імператор» - яскравий сорт відрізняється витривалістю і зимостійкістю. Втечі досягають висоти в 40 см і покриваються темно-фіолетовим листям. У період цвітіння розпускаються рожеві суцвіття.
 • «Блек Джек» - рослина з висотою, як у описаного вище сорту, і пурпуровим листям з синюватим відтінком. Рожеві квітки зібрані в щитки.
 • «Строберріз енд Крим» - гібридний сорт, представлений рослинами з зеленими листовими пластинами і червонуватими бутонами, в розкритому стані набувають кремового забарвлення.
 • «Пурпуровий килим» - ошатний сорт, що характеризується рослинами до 15 см у висоту, які утворюють килимок кармінно-рожевого забарвлення.
 • «Піколетт» - відрізняється червоно-бронзовим кольором листя, що володіє металевим відливом.

Вирощування седума з насіння

Для отримання хорошого результату вирощування із насіння проводиться розсадним способом.

Для цього:

 1. Ранньою весною посівний матеріал розкладається за зволоженою ґрунтом з садової землі і піску з інтервалом в 4 см і притрушується піском.
 2. Контейнер з посівами накривається склом і переставляється в холодильну камеру для стратифікації.
 3. Через 2 тижні, протягом яких посіви провітрюються і зволожуються, контейнер переміщується в кімнату з температурою в 18 - 20 ° C.
 4. Після появи сходів скло знімається.
 5. Коли у сіянців з'явиться 2 справжніх листа, розсада розпикується по горщиках, де і міститься до висадки в сад.
 6. Перед посадкою у відкритий ґрунт сіянці загартовуються.

Особливості вирощування рослини

Щоб рослина прижилася і стала постійним мешканцем саду, необхідно враховувати ряд вимог очитка:

 • Місце розташування та освітлення. Седум може рости і в напівтіні, але весь потенціал реалізує на сонячних ділянках. Визначаючи багаторічнику місце, не варто забувати про те, що рослина не зможе пробитися через підстилку з опалого листя, тому не можна висаджувати його під листопадними деревами або чагарниками.
 • Грунт. До ґрунтового складу культура не вимоглива і здатна прижитися навіть на кам'янистих землях. Однак, щоб отримати пишноцвітучу, здорову рослину, необхідно перед посадкою внести в ґрунт компост або перегной, що підвищують його родючість.

Як і коли висаджувати седум?

Висадка очитка пурпурового в палісадник здійснюється в другій половині травня, коли зникне ризик повернення нічних заморозків.

На підготовленій ділянці в лунки, зроблені з дистанцією в 20 см, висаджується розсада, яка потім рясно поливається.

Відхід у відкритому ґрунті

Догляд за декоративною рослиною з лікувальними властивостями не доставляє багато клопоту, але передбачає виконання певних агротехнічних заходів.

 1. Полив. Очиток пурпуровий - засухостійка культура. Поливати грядки садоводу потрібно тільки при тривалій посухі або в періоди аномально високих температур.
 2. Розпушування і прополювання. Рослина потребує регулярних прополок, оскільки самостійно її коренева система не зможе впоратися з бур'янами. Завдяки систематичності процедури ґрунт залишатиметься постійно у пухкому стані.
 3. Підживлення і добрива. Для підтримки декоративності та створення пишних полянок, слід забезпечити квітці додаткове харчування у вигляді двох підгодівель. Перше внесення комплексних мінеральних добрив проводиться навесні, а друге - після завершення цвітіння. Це робиться для формування у рослини імунітету, що дозволяє йому добре перезимувати. Увага! Гній для підживлення очитка не використовується
 4. Обрізка. Підтримка декоративності передбачає видалення засохлих суцвіть і листя в міру необхідності. Щоб не допустити сильного розростання втечі, слід їх вкорачувати.

Обробка від шкідників і хвороб

Для дощової погоди характерний розвиток на втечах очитка пурпурового сірої гнили, боротися з якою при великих осередках ураження необхідно мідьвмісними фунгіцидами згідно інструкції.


Зі шкідників на седумі можуть відзначатися тля,, ложногусениці і довгоносики. В якості ефективного захисного засобу виступає інсектицид «Актеллік» або інші його аналоги системної дії.

Від довгоносиків можна позбутися вручну, зібравши їх або струшивши в нічний час на застелений аркушами білого паперу ґрунт.

Розмноження рослини чорнями та діленням куща

Очиток з пурпуровим листям, як і з зеленими, розмножується не тільки насіннєвим способом, але і вегетативним, який більш простий у виконанні і дозволяє зберегти сортові ознаки.

Чоренкування

Популярний прийом, при якому:

 • З приходом осені зрізається кілька втечі з дорослої рослини і поміщається у вазу.
 • Протягом осінньо-зимового періоду вода систематично оновлюється.
 • До весни у вазі виявиться цілий букет укорінених черенків, готових до висадки у відкритий грунт.

Також укорінення можна проводити безпосередньо в постійному місці виростання, яке буде очищено від бур'янів і удобрено. Чореньки під кутом заглиблюються в садову землю, змішану з піском, і злегка притискаються. Приживлюваність становить від 70 до 100%.

Watch this video on YouTube

Ділення куща

Якщо в саду є чотирирічний куст, то кольоровод може його розділити. Навесні кореневище витягується, очищається від залишків ґрунту і ділиться на частини, кожна з яких повинна мати коріння і нирки росту. Діленки підсушуються на повітрі кілька годин, а після розсаджуються в підготовлені лунки.


Застосування очитка в народній медицині

Завдяки лікувальним якостям, очиток пурпуровий часто застосовується в народній медицині:

 • лікує шлунково-кишкові та серцеві захворювання;
 • бореться з хронічними хворобами печінки;
 • тонізує організм.

Сировиною для підготовки різних настоянок і снадобій є самі втечі і сік з щойно зрізаної рослини. Для його отримання трава обдається окропом і пропускається через м'ясорубку. Отримана маса віджимається, а рідина фільтрується.

Що стосується сушіння, то оскільки листя суккулентів важко висушити в свіжозрізаному вигляді, рекомендується перед початком процедури ошпарити їх.

Коли цілюща основа отримана, можна приступати до підготовки настоянки: 5 г висушеного очитка заливаються 250 мл киплячої води. Через 2 години її можна приймати всередину до прийому їжі по півстопки 3 рази на добу.

Таким чином, очиток пурпуровий, який часто можна побачити у вигляді яскравих полянок на альпійських гірках або зелених газонах, є нетребувальним домашнім доктором. Догляд за ним під силу здійснити навіть абсолютно недосвідченому садівнику.

Watch this video on YouTube


COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND