Кліщевіна: опис садової рослини, посадка, вирощування і догляд

Кліщевіна - однорічна рослина для саду. Високий куст з великим пальмовидним листям. Ця незвичайна рослина стане відмінним акцентом на зеленій галявині або центром клумби поруч з невисокими чагарниками.

Опис садової рослини

Високий куст, що має розлогу крону великого листя, пофарбований в яскраво зелений або червонуватий тон. Його стеблі дивують грою відтінків, які залежать від часу зростання і розвитку. Культура зростає дуже швидко, виростаючи за літній сезон до двох метрів і вище.


Квіти криваво червоні, зібрані в пензлі. Плоди ховаються в колючих яскраво червоних кульках. Вони служать оригінальною окрасою культури. Насіння нагадує кліща, чому рослина так і називається.

Насіння є сировиною для отримання касторової олії, яка належить до лікарських засобів. Лікувальними властивостями володіють і листя, з них роблять різні настоянки.

Watch this video on YouTube

Важливо пам'ятати, що насіння кліщовина отруйне, вони містять отруту рицин. Не саджайте її у себе на ділянці, якщо поруч будуть знаходитися маленькі діти, та й самі не чіпайте їх.

Поширені види та сорти

Рослина кліщовина має багато сортів, які відрізняються зовнішнім виглядом, терміном цвітіння та іншими характеристиками.

Найбільш відомі такі види:

  • Сорт Козачка. Має блискучі червоно-коричневі втечі, на зелених листях видно червоні нітевидні смужки. У молодих рослин фіолетово-червоне листя служить окрасою. Квіти червоні з пурпуровими насіннєвими коробочками. Популярний вигляд у квітникарів.
  • Сорт Серенада. Стеблі і листя відрізняються восковим нальотом. Цвіте фіолетовими пензлями кольорів. Зберігає декоративність до перших морозів.
  • Середньеранній вигляд Волзький. Його особливість - стеблі фіолетового кольору. Дуже ефектна рослина. Вимагає уважного відходу після посадки, надалі володіє імунітетом проти багатьох хвороб.
  • Кліщевіна Хрустальна 66 вважається ранньоспілим сортом. Вирощується для технічної переробки. Дозріле насіння є джерелом для отримання касторової олії.
  • Декоративна кліщовина Гібсона вирощується для прикрашання квітників. Червоні або червоно-фіолетові листя відливають металевим блиском.
  • Кліщевина Занзібарська. Швидкозростаюча, досягає висоти 2 м. Володіє великими суцвіттями і листям червоно-фіолетового кольору.
  • Декоративний вигляд Камбоджійської кліщовини невисокий, всього 1,2м. для нього характерні дуже темне листя і чорний стовбур.

Посадка кліщовини у відкритий ґрунт

Кліщевина звичайна теплолюбна африканська рослина. У субтропіках росте як багаторічник. У Центральній і Східній Європі воно не переносить холодні зими, до осені засихає. Тут його культивують, як однорічне.


Насіння кліщовини у відкритий ґрунт починають саджати в останніх числах травня. Культура не любить пересаджування, тому її висаджують відразу на обране місце. У ґрунті викопують лунки, закладаю по 2-3 насіння в кожну. Засинають грунтом і поливають.

У теплу погоду сходи з'являються швидко. Для захисту від можливих холодів посадки вкривають. У кожній лунці залишають по одній рослині, інші підрізають ножем біля кореня і видаляють.

Агротехніка вирощування та догляду

Найзручніший спосіб виростити кліщину через розсаду. Посівний матеріал починають саджати навесні, приблизно в березні або квітні. Крізь щільну оболонку паростку важко пробитися, тому насіння слід потерти, щоб витончити його оболонку. На ніч їх поміщають у розчин Епіна або марганцівки. Кожне насіння садять в окремий посуд.

Ємності розміщують на сонячному місці, накривши плівкою. Цим створюється міні парник. Сходи можуть з'явитися вже через кілька днів. При їх появі плівку знімають. Коли з'являться семядольні листочки, потрібно обережно видалити з них липку шкірку, попередньо змочивши її водою.

Подальший догляд полягає в поливі розсади і обережному розпушуванні ґрунту. Коли у розсади з'явиться кілька листя, і вона досягне висоти 10 см, настає час її пересадки на постійне місце. Роблять це не раніше початку червня. При більш ранній пересадці у відритий грунт, культуру вкривають.

Watch this video on YouTube

Догляд за рослиною у відкритому ґрунті

Основну увагу потрібно приділити поливу рослини. За місяць воно досягає півтора метра висоти і продовжує рости далі. Його необхідно поливати щотижня по 10 літрів води під куст. При появі квітів полив роблять рясніше.


Молоді посадки слід звільняти від бур'янів, доросла рослина сама може впоратися з ними. Не потрібно забувати і про розпушування ґрунту, видаляючи щільну кірку і насичуючи землю киснем.

Високоросла рослина вимагає харчування для свого розвитку. Переважно це добрива, що містять азот. Гарним джерелом азоту є курячий послід або гній. З них роблять настої, у свіжому вигляді вони спалять коріння рослини. При утворенні кольорів куст вимагає мінеральних добрив, що містять фосфор і калій. Можна використовувати настій золи.

Читайте також:бульденіж чагарник: відхід

Іноді висока розлога рослина потребує опори. Для цього можна використовувати один стовпчик, вбитий в землю поруч з рослиною, можна створити невисоку огорожу, розташувавши її навколо куща.

Кліщевина після цвітіння

При хорошому відході кліщина буде цвісти до заморозків. Після закінчення цвітіння починають формуватися і дозрівати насіння. Вони зібрані в насіннєві коробочки, які схожі на колючі кульки. Їх повне дозрівання закінчується до вересня. Насіннєві коробочки зрізають і розміщують для просушки в сухому вентильованому приміщенні.


Висихає насіння протягом 2-3 місяців. У листопаді їх витягують з оболонки, злегка натиснувши на неї. З кожної коробочки з'являється кілька насіння у вигляді квасольки. Насіння - найбільш отруйна частина кліщовини. Витягуючи їх, необхідно використовувати рукавички. Зберігають у недоступному місці. Всхожість насіння зберігається до п'яти років.

Способи розмноження

Як однорічна рослина, розмножується кліщовина за допомогою насіння. Застосовують розсадний спосіб, вирощуючи розсаду в парниках або в приміщенні, або висаджують квасолини кліщовини безпосередньо на грядку.

Обидва способи дають позитивні результати. Вирощування через розсаду підходить у холодних районах. У цьому випадку можна отримати більш ранні сходи, швидкий розвиток рослини і рясне тривале цвітіння. Тільки у вирощеної розсади рослина дасть насіння, яке може повністю дозріти і буде придатне для подальшої посадки.

Watch this video on YouTube

Профілактика хвороб і шкідників


Кліщевина рослина витривала і хворіє не часто. Іноді це трапляється, і слід вжити заходів щодо їх запобігання. Серед хвороб кліщовині загрожують: сіра і чорна гниль, мучниста роса, фітофтороз.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND