Лютики садові: посадка, вирощування і догляд

Серед різноманіття садових квітів багатьом особливо милі чарівні лютики. Яскраві, кидкі, вони багатьом знайомі з дитинства, але сьогодні селекціонери вивели сорти з настільки багатою колірною гамою, що в них важко вгадати ту саму, милу квітку. Посадка і догляд за садовими лютиками не викликають особливих складнощів, а в підсумку ця багаторічна рослина дякує своєму господарю тривалим цвітінням і яскравими фарбами.

Види і сорти

Ботанічна назва садового лютика - ранункулюс, і в квітникарстві розрізняють тільки два основних сорти цих милих кольорів.


Рослина вважається отруйною через її сок.

 1. Азіатські або перські. Цей сорт лютиків у висоту може досягати 40 см. Квіти дуже красиві, махрові, нагадують троянди. Фарбування їх може бути найрізноманітнішим. Рослина має клубнелуковицю замість коріння, в якій запасає поживні речовини на зимівлю. У холодний час надземна частина квітки зникає.
 2. Чалмовидні або африканські. Ці лютики мають більше листя, а квітки їх відрізняються незвичайними пелюстками. У африканських сортах вони сильно загнуті всередину, завдяки чому квітки дуже схожі з піонами.

На основі цих двох сортів було виведено величезну кількість різноманітних видів лютиків. Серед них багатоквіткові, їдкі, повзучі, водяні, пекучі та багато інших. На наших ділянках у культурі поширені квіти лютики з жовтими пелюстками. Їх також часто застосовують для лікування в знахарстві.

Вирощування рослини з насіння

Навіть в умовах середньої смуги можна самостійно зібрати насіння лютиків. Для цього на кущі залишають найперший колір і чекають, поки визріють насіння. У коробочці їх може бути до 500 штук.

Близько 1/5 частини насіння при проростанні можуть дати абсолютно несподіване забарвлення квіток. Втім, багатьом квітникарям подобається, коли на клумбі зацвітають лютики різноманітного забарвлення.

Після збору насіння досушують, сортують і складають у паперовий конверт, де матеріал зберігається всю зиму. Бажано, щоб температура в приміщенні була не вище 15 градусів тепла.

Дуже важливо при посіві лютиків використовувати насіння тільки минулого року, оскільки вони дуже швидко втрачають всхожість. З цієї причини при купівлі посадкового матеріалу в магазині слід перевіряти дату випуску на упаковці.


Садові лютики висівають або в контейнери, або відразу у відкритий ґрунт. Але бажано, при посіві в саду влаштувати міні-парник над клумбою.

 • Грунт для посіву повинен бути пухким, обов'язково, родючим, легким.
 • Ґрунт перед посівом слід пролити слабким розчином марганцю, щоб виключити зараження паростків.
 • Проводять посів у саду з першими теплими днями.

В умовах же приміщення лютики можна посіяти з приходом перших сонячних днів у березні. Бажано, в регіонах з прохолодним кліматом вирощувати їх через розсаду, щоб до осінньої викопки клуби встигали визріти.

 1. Для вирощування розсади контейнер заповнюють ґрунтом і добре її розрівнюють.
 2. Оптимально, якщо насіння буде розкладено по поверхні землі поштучно. Між ними має залишатися близько 1,5 см.
 3. Після посіву насіння присипають тонким шаром ґрунту і обприскують посадки з пульверизатора.
 4. Важливо до посіву не проливати ґрунт. Поливають насіння тільки після того, як вони будуть прикриті грунтом.
 5. Після обприскування посадки потрібно затягнути плівкою, щоб створити ефект парника.

Культура не любить спеку, тому оптимальна температура для проростання насіння становить + 15ºС. Перші пару тижнів температуру бажано тримати близько + 12ºС. У таких умовах сходи з'являться дещо пізніше, але паростки будуть загартованими.

Для проростання потрібно багато світла, тому контейнер треба тримати на сонці. Щодня посадки провітрюють. Дуже важливо досвічувати паростки, оскільки лютикам необхідний довгий світловий день.

Watch this video on YouTube

Як садити лютики садові у відкритий ґрунт

Коли на паростках з'явиться пара справжніх листочків, їх пікірують в окремі горщики для дорощування. У перший же рік, з настанням по-справжньому теплих днів, розсаду переносять в сад. Очікувати цвітіння в цей же сезон від таких рослин не варто. Вони просто розвиваються все літо, восени клубні викопують, а вже на наступний рік кущики зацвітуть.

Висаджувати лютики варто наприкінці травня, оскільки нічні заморозки в цей час мінімальні.


Як висаджувати лютики правильно, щоб вони швидко акліматизувалися в нових умовах?

 1. Зазвичай у середній смузі квіти висаджують на клумбу наприкінці травня.
 2. Вибираючи ділянку для посадки слід враховувати, що лютики люблять підвищену вологість, але при цьому не виносять застою вологи біля коріння. Тому ділянка повинна бути на височині, щоб вся зайва волога йшла в землю.
 3. Висаджують розсаду в глибокі лунки з влаштованим на дні дренажем. Можна переносити квіти в горщику з торфу, в якому росла розсада.
 4. Залишають колишній рівень заглиблення, намагаючись при посадці не руйнувати земляний ком навколо коріння.
 5. Землю відразу ж ущільнюють і проливають.
 6. При необхідності досипають грунт.

Watch this video on YouTube

Догляд за квітами в саду

Ця культура вимагає посиленого, копіткого догляду. Не обійтися без внесення підгодівель. Для цих цілей вносять фосфорно-калійні склади 1 раз на два тижні. Також лютикам корисне внесення деревної золи.

Для лютика дуже важливий правильний догляд.

Полив слід здійснювати помірно, підтримуючи ґрунт у злегка вологому стані. Повного просихання ґрунту ні в якому разі допускати не можна.


Відцвілі квіти видаляються, прополки проводяться регулярно, їх поєднують з розпушуванням ґрунту.

Способи розмноження

Найпростіший спосіб розмноження цих кольорів - ділення кореня. Так можна отримати відразу кілька кущів.

Лютики розмножуються поділом і насінням.

Насіннєвий спосіб частіше використовують селекціонери для виведення нових сортів і видів. Для ділення кореня куст викопують і розділяють на кілька ділянок, а потім відразу ж пересаджують їх на нове місце. Лютики дають досить багато корінців-діток, які відокремлюють від материнського куща і потім пересаджують.

Виженка садових лютиків

Вирощування лютиків - це дуже захоплююче заняття, яким можна займатися і взимку. Дотримуючись усіх умов виженки, можна змусити лютик зацвести вже через 3 місяці. Тому термін посадки безпосередньо залежить від планованої дати отримання кольорів. Зазвичай виженку проводять з серпня і по листопад.


 1. Для виженки висаджують рослину в садову землю, яку перемішують в рівних частинах з перегноєм і піском.
 2. Клубні ставлять ріжком вниз і заглиблюють на 3 см.
 3. Зверху посадки засипають грунтом.
 4. Якщо клубеньки трохи підсохлі, перед посадкою їх потрібно замочити в розчині «Епіна» на пару годин.

У кімнатних умовах важливо дотримати температуру при виженку. Бажано, щоб у приміщенні було + 10ºС при посадці і не вище + 20ºС в період зростання. При високій температурі стеблі дуже сильно витягнуться і втратять декоративність.

Як зберігати клуби взимку

Клубні викопують вже у вересні, коли квіти засохнуть і загрузнуть стеблі. Кореневища у цих рослин дуже крихкі, і тому викопувати клуби і очищати їх від ґрунту необхідно з граничною обережністю.

Клубні зберігають у сухому прохолодному місці.

На кореневищах у лютиків зазвичай багато діток, які акуратно відокремлюють. Для знезараження їх поміщають в розчин «Фундазола» на 30 хвилин, після чого добре просушують в тіні протягом 4 днів.

Висохлі клубнелуковиці найкраще зберігати взимку в паперових пакетах або в тканинних мішечках. Багато садівників зберігають посадковий матеріал у сухому мху або торфі. Головне, щоб клубні перебували в сухості і прохолоді. У приватному будинку для таких цілей цілком підійде підвал.


Протягом всієї зими хоча б раз на місяць клубеньки дістають і оглядають на предмет псування.

При виявленні цибулин, уражених грибком, їх обробляють зеленкою. Занадто вилучені цвіллю і грибком клубеньки викидаються, щоб вони не заражали здорові екземпляри.

З приходом весни посадковий матеріал дістають і перебирають. Засохлі і хворі клуби відбраковують і починають готувати здорові цибулини до посадки.

Лютики - це чудової краси садові рослини, які обов'язково стануть головною окрасою літньої клумби.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND