Південноамериканська гарпія: опис хижого птаха, цікаві факти

Південноамериканська гарпія - найбільший хижий птах, що відноситься до сімейству яструбиних. З давньогрецької мови її назва перекладається як «викрадення», оскільки ще в давні часи птах встиг завоювати недобру репутацію. Індіанці були впевнені, що вона за допомогою свого потужного дзьоба без зусиль проломить людський череп... і вони були не далекі від правди.

Опис південноамериканської гарпії

Одним з найбільших у всьому світі вважається птах південноамериканська гарпія. Її тіло досягає в довжину близько метра, а вага - до 9 кілограмів.


 • Область спини, надкрилів і грудей має темно-сіре оперення.
 • Нижня частина і зона під крилами пофарбована у світлий колір.
 • Голова невелика, дзьоб - короткий, але потужний, пір'я в цій частині широкі і темні.
 • Під час збудження пір'я на голові злегка піднімаються, утворюючи щось на зразок рогу, що надає хижині більш страхітливий вигляд.
 • За рахунок довгих і чіпких нігтів гарпія здатна піднімати досить велику вагу.

Полюють ці птахи в світлий період доби, підбирають жертву, що розташувалася на гілках дерев. Незважаючи на свої великі розміри, птахи спритно курсують у густий частіше лісу. Здобич не вбивають миттєво - вони виривають їй трахею, в результаті чого жертва ще довго залишається в напівживому стані. Такий підхід до полювання дозволяє дорослим особинам доносити до свого потомства ще теплу їжу. Полюючи на відкритій місцевості, гарпія здатна схопити навіть невеликого оленятка.

Watch this video on YouTube

Розмах крил птиці з сімейства яструбиних

У польоті цей параметр у дорослої особини може досягати до 2-х метрів, але при цьому птах відмінно переміщається і на відкритій місцевості, і серед тропічного лісу. Гарпія здатна розвинути швидкість до 80 км/год, володіючи при цьому гострим зором і чудовим слухом.

Ареал проживання південноамериканської гарпії

Цей неотропічний птах представлено в Аргентині, Мексиці, Перу, Бразилії і ще в декількох південноамериканських країнах. Хижаки намагаються забратися в найвіддаленіші і самотужки тропічного лісу, оскільки виявляють особливу чутливість до фактору занепокоєння.

Найчастіше зустрічаються на висоті 0,9 кілометра, але були знайдені особини, які забиралися і на 2-х кілометрову висоту. У більшості випадків споруджують гнізда на деревах бразильського горіха.

На сьогоднішній день налічується близько 50 тисяч представників південноамериканської гарпії. Чисельність їх постійно скорочується. В основному на це впливає знищення лісів, в яких гніздяться пернаті. Плюс до всього, пташенята у цих представників фауни з'являються в середньому один раз на 2 - 3 роки.


Цікаві факти про хижого птаха

Що цікавого варто знати про птаха:

 • Гарпія є символом Панами. Саме її зображення можна побачити на гербі держави.
 • Нерідко птаха плутають з лісовим орлом, який гніздиться в лісах Південної і Центральної Америки.
 • Це одна з найсильніших птахів, вона здатна завдати шкоди навіть людині, нерідко проявляє агресію і дратівливість.
 • За рахунок довгих кігтів (до 10 сантиметрів) її лапи по праву можна вважати найпотужнішою зброєю.
 • Гарпія з легкість може напасти на некрупну особину козулі або собаки.
 • Основу її раціону становлять прыткие мавпи і критично поступаються їм у швидкості лінивці, але також вона може поласувати носухою, опосумом і навіть папугою ара.
 • Цей вид птиці є єдиним, який без зусиль може поласувати дикобразом.
 • Напади на людей можливі в тому випадку, якщо ті заходять на її територію. Було зафіксовано випадок, коли людині наклали 8 швів через непередбачену зустріч з хижаком.
 • Протягом 2-х тижнів гарпія може залишатися без їжі і при цьому не відчувати ніякого дискомфорту.

Watch this video on YouTube

Особливості поведінки

Шлюбний період пернатих припадає на квітень - травень. Свої гнізда гарпії облаштовують на високих деревах, на рівні 50 - 75 метрів, також намагаються вибрати місце поблизу водойми. Гніздо виходить просторим, складається з великих гілок, а внутрішня частина вистлана мхом і листям. Використовуватися воно може протягом багатьох років.

Одна кладка самки складається з 1 або 2 яєць, що мають жовтуватий відтінок. Як показує практика, птах вигодовує тільки того пташеня, яке з'явилося на світ першим, другий, як правило, гине від нестачі їжі.

Під час гніздування у птахів проявляється особлива агресія і жорстокість. Вони нападають навіть на людей, якщо ті хоч якось їх потривожать.

Розвиток пташеня південноамериканської гарпії досить повільний, тому батьки змушені довго його опікати. Літати птахи починають на 8 - 10 місяці життя, але при цьому вони все ще потребують харчування від батьків. Дорослі особини з цього моменту відвідують своїх пташенят все рідше, приносячи з собою корм. Без харчування пташенята можуть залишатися до 2-х тижнів. Статева зрілість гарпій настає в 4 роки, в цей час оперення набуває більш яскравого і насиченого відтінку. Максимальна тривалість життя птиці - 30 років.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND