Гвоздика Шабо: посадка, вирощування і догляд

Гвоздика Шабо з великими махровими кольорами відрізняється від інших садових різновидів приємним ароматом. Декоративна навіть листя - у багатьох сортів вона має синювато-сріблястий відлив. Не знаючи особливостей цієї багаторічної рослини, важко виростити здорову розсаду, а цвітіння можна взагалі не дочекатися.


Опис рослини

Гвоздику Шабо часто можна зустріти на добре освітлених клумбах у палісадниках. Селекціонери вивели безліч сортів з різним забарвленням і величиною вінчика.


Популярні декоративні сорти із зазначенням забарвлення квітки:

 • «Жирофле» - лілово-синій;
 • «Жанна Діоніс» - білосніжний;
 • «Фойєр Кеніг» - цегляно-червоний;
 • «Ля Франсс» - ніжно-рожевий;
 • «Неро» - темно-червоний, не вигоряє на сонці;
 • «Шампань» - жовтий;
 • «Лежьєн Д'Онер» - темно-пурпуровий;
 • «Марі Шабо» - абрикосовий;
 • «Аврора» - лососево-рожевий;
 • «Рубін» - темно-кармінний;
 • «Бенігна» - світло-лілово-синій з темною окантовкою;
 • «Монблан» - білосніжний, ароматний.

Любов'ю садівників користуються також серії сортів - «Гігантська махрова», «Диско», «Пікоті», «Акварель», «Ліон» і «Найт Серіес» з різними забарвленнями кольорів.

Watch this video on YouTube

Вирощування гвоздики Шабо із насіння, коли садити

Багато сорти Шабо відрізняються уповільненим розвитком, побачити цвітіння більшості сортів можна тільки через півроку після проростання насіння.

Для отримання розсади насіння гвоздики висаджують у контейнери із землею в січні або лютому.

Посіяти насіння можна в універсальний пухкий ґрунт, змішаний з піском в однаковій пропорції. Ємності для посадки повинні бути з дренажними отворами на дні. Знадобляться також лампи, щоб досвічувати розсаду.

Деякі нові гібридні форми, наприклад, F1 Dwarf mixture квітнуть через 3 місяці після посіву, їх можна посадити в першій декаді березня.


Сходи з'являються дуже швидко, вже на 4 день після посіву. Щоб виростити здорову розсаду потрібно дотримуватися певних вимог до температури повітря, освітлення, підгодівель і поливу.

Watch this video on YouTube

Як доглядати за розсадкою

Розсада гвоздики вимагає стандартного догляду, який включає в себе пікірування, полив, прищипку, досвічування і підживлення добривами.

Та все ж вирощування із насіння гвоздики Шабо має свої особливості:

 • посіви тримають у прохолодному приміщенні при температурі повітря близько 12 ° C (щоб сіянці не витягалися);
 • додатково підсвічують розсаду, світловий день повинен становити 12 - 14 годин;
 • пікують за окремими невеликими ємностями через 20 - 30 днів після посіву;
 • приблизно через 1 місяць після першого пікірування проводять друге, в горщики більшого розміру;
 • поливають регулярно, земля не повинна пересихати;
 • підгодовують комплексними мінеральними добривами, органічні рослина не любить.

Коли у сіянців утворюється по 4 справжніх листа, верхівку акуратно прищипують, щоб почали рости бічні втечі. У травні пересаджують Шабо у відкритий ґрунт.

Здорова розсада у відкритому ґрунті починає цвісти вже в липні.

Watch this video on YouTube


Посадка розсади гвоздики Шабо у відкритий грунт

Гвоздика садова Шабо - рослина теплолюбна і світлолюбна, для неї важливо підібрати добре освітлену ділянку, захищену від вітру. Якщо світла буде недостатньо, убоге цвітіння не виправдає надій.

Перед посадкою гвоздики на клумбу важливо правильно підготувати для неї місце. Квітка не любить важкого ґрунту, добре росте тільки на пухкій, родючій землі, з домішкою вапна. Не виносить застою вологи.

У відкритий ґрунт розсаду садять у травні.

 1. Відстань між рослинами роблять близько 30 см.
 2. Гвоздика віддає перевагу суглиністим, вологим ґрунтам.
 3. Під розсаду не можна вносити органіку навесні, для підживлення використовують комплексні мінеральні добрива.
 4. На дно лунок можна покласти дренаж - шар гальки або битої цегли.
 5. З контейнерів саджанці переміщують у підготовлені, политі лунки методом перевалки.
 6. Після посадки землю навколо квітів можна замульчувати.

Watch this video on YouTube

Догляд за кольорами на ділянці

Заходи з догляду стандартні - полив, видалення бур'янів, підживлення мінеральними добривами.


В'ялі квіти зрізають, на їх місці постійно розпускаються нові бутони. Цвітіння триває з середини липня до самих холодів. Цікаво, що в субтропіках гвоздика цвіте всю зиму, з короткою перервою на час дощів.

У помірному кліматі рослина потребує укриття на час холодів. Може вимерзати при сильних морозах, тому найчастіше вирощується як однорічник.

Watch this video on YouTube

Гвоздика Шабо: зимівка в саду, укриття на зиму

Коли очікуються перші заморозки, кущі гвоздики готують до зими. Якщо їх правильно укрити, вони благополучно переживуть несприятливі умови і навесні пустяться в ріст.

Перед укриттям зрізають усі квітоноси, вкорачивають стебли рослини на 1/3 довжини. Якщо є ознаки грибкових захворювань, обробляють фунгіцидами. Як укриття використовують лапнік. Зверху нього можна натягнути нетканий приховний матеріал.


У холодних регіонах можна присипати втечі сухою землею, взятою з іншого кінця саду. Висота земляного укриття повинна бути не менше 20 см. Зверху землі кладуть шар лапника і натягують укривний матеріал, притискаючи його по краях цеглою.

Способи розмноження квітки

Розмножується гвоздика насінням, найчастіше через розсаду. Насіння дозріває через 45 - 60 днів від початку цвітіння, їх вдається зібрати тільки в районах з сухої і теплої осені. Гібридні сорти можуть не зберігати ознаки материнських рослин, при вирощуванні із насіння, зібраного самостійно.

Можна вирощувати квіти гвоздики з черенків або поділом куща. Якщо на зиму пересадити рослину з клумби в контейнер і занести в приміщення, черенки можна нарізати в лютому. Вони повинні бути не менше 5 см довжиною.

Порядок укорінення черенків:

 • видаляють нижнє листя;
 • обробляють «Корневином» або «Гетероауксином» за інструкцією;
 • садять у контейнери з пухким і родючим грунтом, помістивши на дно дренаж;
 • зволожують ґрунт і накривають черенки скляними банками;
 • щодня провітрюють, відновлюючи зволоження в міру необхідності;
 • приблизно через місяць, коли черенки вкореняться, укриття прибирають.

При встановленій теплій погоді пересаджують черенки в сад. Квіти на гвоздиках, вирощених з черенків, повинні з'явитися раніше, ніж на саджанцях із насіння.

Труднощі при вирощуванні

Гвоздика любить сонце, їй необхідна велика кількість світла для гарного цвітіння. Але від прямих сонячних променів деякі квіти вигоряють, втрачаючи соковитість природного забарвлення. Особливо це стосується сортів з рожевим забарвленням.


Надлишок вологи викликає грибкові захворювання, можуть розтріскуватися чашечки пелюсток, загнивати пелюстки і зав'язки.

Важкий грунт уповільнює зростання гвоздики. Якщо місце для посадки вибрано невдало, кольорів можна так і не дочекатися або вони будуть нечисленними.

Гвоздика любить вологу, чим спекотніше і сушіше, тим швидше в'яжуть квіти. Полив повинен бути регулярним і рясним.

Хвороби і шкідники - чим лікувати

Гвоздика рідко хворіє при правильному відході. Через підвищену вологість під час дощів її долають грибкові інфекції. Хворі рослини видаляють з ділянки і спалюють, інші обробляють мідьвмісними фунгіцидами.

Комахи шкідники - кліщі, тля і трипси - завдають квітнику з гвоздиками значної шкоди. Вони висмоктують рослинний сік, чому рослини деформуються, відстають у зрості. Якщо комах мало, допоможуть народні методи - обробка дегтярним милом, настоєм цибулевого лушпиння або тютюну. При сильному ураженні використовують системні інсектициди, поливаючи рослини під корінь.

Гвоздика Шабо в домашніх умовах

У кімнатних умовах вирощувати гвоздику Шабо досить складно, вона краще росте в саду, де є велика кількість сонця і свіже повітря. Особливо цінні сорти можна викопати восени разом із земляним комом, пересадити в квітковий горщик і тримати в кімнатних умовах до весни. Цветоносы и нераспустившиеся бутоны желательно срезать и укоротить побеги на 1/3 длины.

Усю зиму гвоздика стоїть у прохолодному приміщенні при температурі повітря 10 - 12 ° C.

У тепле, добре освітлене місце її переставляють в середині лютого, починають частіше поливати і підгодовувати. У травні пересаджують на клумбу, зрізавши старі засохлі втечі.

Різновид старовинної гвоздики, виведеної у Франції аптекарем, який любив квіти, буде ще довго користуватися популярністю у садівників і селекціонерів. Їм не наскучить створювати нові сорти, більш стійкі до захворювань, з красивими квітами і прекрасним ароматом.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND