Ялівець козацький: опис, посадка і догляд, вирощування і розмноження

В озелененні саду та прибудинкової території ялівець козацький посідає одне з перших місць серед декоративних хвойних культур. Різноманіття його сортів дозволяє створити живу огорожу, декорувати альпійську гірку, вибудувати ансамбль з групових посадок.

Опис і батьківщина рослини

Ялівець козацький належить до сімейству Кипарисових. Являє собою хвойний чагарник, гілки якого можуть досягти до двох метрів у висоту. Привертає увагу декоративна хвоя ялівцю. Чоловічі екземпляри мають голкову хвою, а жіночі сорти - чешуевидну. Головною ознакою є різкуватий запах від хвої при її розтиранні. Прикрашають чагарники плоди - поникаючі дрібні шишкоягоди 5-7 мм. У незрілому вигляді вони зеленого кольору з сизим відтінком, а дозріваючи, стають чорно-фіолетового забарвлення. Насіння дозріває в осінній і весняний період наступного року.


Батьківщиною вважаються гірські райони південної Європи, Малої Азії, Кавказу і південного Сибіру. Відома культура з 1884 року, зараз широко застосовуються його культивари.

У природному середовищі цей різновид ялівцю живе близько 100 років, у культурі, тривалість його життя становить понад 30 років, залежно від умов вирощування.

Посадка у відкритий ґрунт

Висаджування необхідно здійснювати у весняний час. При виборі місця для посадки необхідно віддавати перевагу сухій, добре освітленій сонцем ділянці.

Вирощування ялівцю козацького в умовах відкритого ґрунту передбачає грамотно проведену посадку, яка включає виконання наступних операцій:

 1. Викопати поглиблення розміром у кілька разів більше розміру коренів.
  1. На дно лунок насипати дренаж - гравій, щебінь або биту цеглу. При наявності кислого ґрунту внести вапно або доломітове борошно.
 2. Помістити рослини в підготовлені ями, горизонтально розкладаючи коріння, при цьому коренева шийка повинна залишитися відкритою. Засипати піском, утрамбувати і сформувати пристовбурне коло.
 3. Полити посаджений чагарник і замульчувати грунт, використовуючи тирси, деревну кору. Це збереже вологу і попередить зростання сорних культур.

Посадка ялівцю під силу кожному садівнику. Важливо знати певні правила, рекомендації щодо вибору ділянки, часу посадки, складу ґрунту.

Догляд за козацьким ялівцем

Догляд полягає в проведенні заходів, спрямованих на забезпечення приживлюваності дерева після висадки і створення сприятливих умов для зростання. Для цього потрібно:


 • організувати якісний полив протягом усього періоду вегетації, оскільки нестача вологи може стати причиною в'ядання рослини, що призведе до його загибелі;
 • мульчувати ґрунт навколо стовбура для зменшення випаровування і збереження максимальної кількості накопиченої вологи;
 • формувати крону, шляхом видалення сухих, пожовклих, викривлених, зростаючих всередину гілок. Це дозволити контролювати буйний ріст ялівцю і надавати йому бажану форму;
 • забезпечити рослини елементами живлення, додаючи комплекс мінеральних та органічних добрив по всій площі залягання системи коріння;
 • захищати молоді екземпляри від вимерзання в зимовий час, вкриваючи їх спеціальними матеріалами, що пропускають вологу і повітря, що забезпечить нормальний мікроклімат.

Догляд за ялівцем козацьким нескладний і не вимагає багато часу. Виконуючи всі заходи з догляду, можна знайти підхід до цієї хвойної культури. А вона, відчуваючи турботу, почне активно рости і розвиватися, створюючи затишок, витонченість і неповторний вид будь-якої прибудинкової території.

Як доглядати в зимовий час?

Хвойна культура характеризується стійкістю до морозів, але молоді рослини слід укрити для вдалої зимівлі і захисту навесні від яскравих променів сонця. Під час зимових місяців приріст рослини практично зупинено, тому немає потреби заповнювати запаси елементів живлення за рахунок фотосинтезу, у разі його перебування під снігом.

Розмноження чагарнику

Рослина розмножується черенками, насінням і відводками.

 • Черенками. Сортовий ялівець розмножується за допомогою черенків. Тільки при такому способі повторяться всі ознаки сорту. Череньки слід вкорінювати в останній декаді квітня, в момент знаходження ялівцю в стані спокою, і в серпні, коли частина приросту нинішнього року внизу одревесніє. Череньки, розміром від 15 до 30 см потрібно акуратно відокремити від маточного екземпляра. Після чого видалити всі розгалуження, що знаходяться в нижній частині череня. Щоб отримати очікуваний результат застосувати стимулятори для прискорення коренеутворення. Підготовлений матеріал висадити в ґрунтовну суміш, яка містить чорнозем, річковий пісок і хвойні тирси (1:1:1). Череньки вкорінюватимуться близько 2,5 місяця. У цей момент необхідно постійно проводити полив і обприскування рослини, а також захищати від сонця. На постійне місце краще висадити саджанці віком 2-років, які мають сформовану міцну кореневу систему.
 • Насінням. Розмноження дикорослих видів відбувається насінням. Цей метод включає збір шишкоягод, що сформувалися на жіночих зразках з подальшим посівом їх у рихлий ґрунт. Сходи утворюються на відкритій дільниці через 2-3 роки після посіву. Для прискорення сходження насіння, потрібно після збору відокремити їх від оболонки і покласти на 30 хвилин в сірчану кислоту, після чого ретельно промити.
 • Відводками. Під час вегетаційного періоду культуру можна розмножити відводками. Для цього слід пригнути гілки до ґрунту, занурювати і систематично здійснювати полив. Коли на відведенні почнуть формуватися вертикальні гілки, його разом з втечами і корінцями потрібно акуратно відокремити за допомогою секатора і посадити на постійне місце.

Це цікаво:калина бульденіж

Захист від хвороб і шкідників

У процесі вирощування садівники стикаються з такими хворобами, як іржа, трахеомікоз, всихання гілок і шюті ялівців.

Назва

Опис

Заходи боротьби

Іржа

Наявність на втечах наростів насиченого помаранчевого кольору, в результаті всихають гілки рослини, що призводить до загибелі культури


Інфіковані екземпляри лікуванню не піддаються, їх потрібно зрізати і знищити, а інші гілки обробити фунгіцидами

Трахеомікоз

Поява на корінні рослини світлих суперечок сірого відтінку, які проростають в судинну систему стовбура, втечі і закупорюють пучки, що призводить до порушення передачі елементів живлення

Хворі гілки видалити, а чагарник і грунт під ним обробити за допомогою фунгіцидів

Шютте


Зміна кольору, відмирання та опадіння хвої

Видалити опалу хвою і сухі гілки, обробити фунгіцидами

Щоб ялівець козацький не був центром скупчення хвороб потрібно протягом усього сезону здійснювати захисні процедури, які включають:

 • комплекс заходів для догляду;
 • санітарне очищення саду, шляхом видалення сухих і хворих пагонів, перекопування ґрунту навколо чагарнику;
 • обробку у весняний і осінній період рослини і ґрунту під ним.

Сорти і різновиди козацького ялівцю

Серед безлічі видів рослини, популярні:

 • Ялівець козацький Тамарисцифолія. Хвойний чагарник відрізняється горизонтально спрямованою кроною, гілки якого ростуть вгору. Формує куполоподібну форму. Прикрашає культуру голкоглядна, трохи вигнута хвоя, світло-зеленого або голубувато-зеленого кольором, з наявністю білої смужки. До основних достоїнств цього сорту відноситься засухостійкість, несприйнятливість до задимлення, морозостійкість і нетребованість до ґрунтового складу. Недоліки - погана опірність грибковим захворюванням і не переносимість застійної вологи.
  • Ялівець Варієгата. Вічнозелений куст, що має розгалужену крону і шишкоягоди з восковим нальотом синього відтінку. Форма його досить незвичайна і схожа на багаття. Ідеально підходить в якості прикраси для будь-якої ландшафтної композиції. Цінується сорт за невибагливість, легкість у розмноженні і знезаражувальну дію, оскільки поблизу з ним менше шкідливих бактерій і комах. Основним недоліком є повільність наростання куща і його невеликий розмір.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND