Захворювання орхідей: особливості розвитку та лікування

Орхідея є дуже красивою кімнатною квіткою, яка приваблює квітникарів не тільки своїм привабливим зовнішнім виглядом, але і простотою у догляді. Ця рослина є досить сприйнятливою до різноманітних захворювань. Саме тому необхідно регулярно проводити їх профілактику.

Причини захворювань

У більшості випадків захворювання у орхідей спостерігаються при неправильному або надмірному догляді. При потраплянні на листя рослини сонячного світла може спостерігатися розвиток опіків. При частих поливах утворюється в земляному комі надмірна кількість вологи, що може стати причиною загнивання кореневої системи. Якщо квітку поставити в прохолодне місце, то це може призвести до появи жовтизни на його листі.


Захворювання у рослини можуть розвиватися при недостатньому освітленні. Культура є досить сприйнятливою до низьких температур. Якщо куст буде в умовах низької температури нетривалий час, то це усуне можливість його замерзання. Надмірно високі температури також негативно відображаються на стані квітки. В даному випадку може в'яти не тільки листя, але і суцвіття.

Причини хвороб орхідей є досить різноманітними. Саме тому кольороводу необхідно забезпечити належний догляд за даною культурою.

Розвиток коричневої гнили

Дане захворювання супроводжується появою світлих водянистих плям коричневого кольору на молодому листі і втечах. Після закінчення певного часу може спостерігатися потемніння плям. При збільшенні їх у розмірах вони можуть зливатися між собою. Найбільш часто прояв даного захворювання помітний на молодому листі. Найбільш часто спостерігається поразка:

  1. Каттлеї
  2. Фаленопсиса
  3. Пафіопедилума
  4. Цимбідіума

Поява хвороби досить часто спостерігається при низьких температурах і надмірному поливі. При мінімальних ушкодженнях необхідно постаратися врятувати квітку. З цією метою за допомогою гострого ножа проводиться видалення пошкоджених ділянок. Місця зрізів в обов'язковому порядку посипаються деревною золою. Також їх можна обробити препаратами, які виробляються на основі міді. Після проведення процедури орхідеї рекомендується забезпечити оптимальні умови.

Якщо квітівник несвоєчасно виявив захворювання, то воно лікуванню не підлягає. У даному випадку рекомендується знищення квітки, щоб уникнути зараження інших кімнатних рослин. У профілактичних цілях рекомендується проведення обприскування орхідеї із застосуванням мідного купоросу. Процедура повинна проводитися один раз на місяць.

Коричнева гниль є досить небезпечним захворюванням орхідеї. Саме тому необхідно своєчасно проводити лікування квітки.


Протікання фузаріозу

Це захворювання вражає квітку гниллю. У період його протікання спостерігається побажання листя. Також на ній можуть з'являтися плями. Листові пластини рослини стають м'якими. У деяких випадках вони скручуються. При неправильному лікуванні хвороби на листях з'являється наліт рожевого кольору. Патологічний процес розвивається при надмірно високій вологості повітря і відсутності повноцінного провітрювання.

При появі перших ознак хвороби рекомендується проведення обробки квітки інсектицидами. Досить ефективним є двопроцентний розчин Фундазола. Обробка квітки цим препаратом повинна проводитися три рази на добу. Тривалість лікування повинна становити не менше 10 днів. Також рекомендується регулярне проведення провітрювання кімнати. Кольоровод повинен стежити, щоб на орхідею не впливали протяги. Щоб уникнути появи захворювання необхідно суворо дотримуватися правил догляду.

Флутаріоз є виліковною хворобою тільки за умови її своєчасного виявлення.

Антракноз і його особливості

Місцем прояву даного захворювання в більшості випадків є листя, а також псевдобульби. У даному випадку спостерігається поява невеликих у розмірах чорних плям. Після закінчення певного часу вони збільшуються і зливаються. При досягненні плямами великих розмірів спостерігається утворення вм'ятин. Якщо хвороба має запущену стадію, то це призводить до появи рожевого або жовтуватого нальоту.

У більшості випадків захворювання протікає при підвищеній вологості повітря. Якщо в пазухах листя застоюється вода, то це призводить до появи хвороби. Причиною появи патологічного стану є грибок. Ділянки, уражені захворюванням, зрізаються гострим ножем і спалюються. Для обробки місць зрізів може використовуватися деревна зола або активоване вугілля. Лікування орхідеї проводиться із застосуванням мідьвмісних препаратів. Їх застосування має проводитися тричі на добу. Після цього робиться 10-денна перерва і процедура повторюється. Під час лікування квітки категорично забороняються підживлення. Також рекомендується скорочення поливів.

З метою профілактики антракнозу необхідно тримати рослину в кімнаті при вологості в 40-70 відсотків. Для забезпечення циркуляції повітря в приміщенні необхідно проведення періодичного провітрювання приміщення. Полив повинен проводитися максимально обережно. Якщо в серцевинах псевдобульб і пазухах листя залишається вода після поливу, то її видаляють ганчірочкою.

Антракноз є досить частим захворюванням орхідеї, що пояснюється нераціональним доглядом за нею.


Сіра гниль і її лікування

Захворювання характеризується наявністю яскраво виражених ознак. На листі рослини з'являються темні острівці, які характеризуються наявністю пухнастого нальоту. Спочатку спостерігається їх поява на листі, а після цього на ґрунті і квітках культури. Якщо хвороба розвивається в період цвітіння орхідеї, на кольорах з'являються крапинки коричневого кольору.

Поява сірої гнили в більшості випадків діагностується при нераціональному догляді. При високому рівні вологості повітря і зниженій температурі захворювання з'являється найбільш часто. Якщо азотні добрива вносяться під квітку в надмірній кількості, то це може призвести до утворення хвороби.

Лікування захворювання полягає у видаленні пошкоджених ділянок. Після цього проводиться обприскування культури із застосуванням фунгіцидів. Якщо спостерігається рецидив хвороби, то для її лікування рекомендується використовувати інший препарат, оскільки попередній буде малоефективним. Це пояснюється досить швидким виробленням імунітету проти складових фунгіциду суперечками грибка.

З метою профілактики захворювання в період поливу культури рекомендується використовувати спеціальні склади, дія яких спрямована на збільшення стійкості до різноманітних хвороб. При вирощуванні декількох орхідей їх необхідно ставити якомога далі один від одного. Це пояснюється тим, що захворювання здатне досить швидко поширюватися.

Сіра гниль є найбільш часто зустрічається захворюванням серед орхідей, тому рекомендується постійне проведення її профілактики.


Розвиток чорної гнили

Виникнення цього патологічного процесу в більшості випадків спостерігається при вмісті квітки в умовах надмірно низьких температур. Орхідея належить до категорії теплолюбних рослин. Саме тому, якщо квітку помістити на тривалий час у холодне місце, то це може призвести до утворення чорної гнили. Захворювання досить часто виникає на тлі інших хвороб або після пошкодження квітки різноманітними шкідниками.

У період протікання чорної гнили рекомендується проведення видалення уражених ділянок до здорової тканини. Для обробки місць зрізів рекомендується використовувати деревне вугілля або бордоську рідину. Для боротьби з хворобою рекомендується провести пересадку рослини із заміною субстрату. Якщо в період проведення процедури буде використовуватися один і той же горщик, тоді проводиться його дезінфекція. Для того щоб культура повноцінно відновилася після хвороби, їй рекомендується створення сприятливих умов.

Якщо більша частина квітки вражається захворюванням, то вона в більшості випадків гине. Якщо в домашній колекції є ще орхідеї, то кольороводу необхідно зайнятися профілактикою розвитку патології на них. З цією метою проводиться обробка близьрозташованих квіток. Ідеальним профілактичним засобом є бордоська рідина. Також можна використовувати інші ліки на основі міді. Для того щоб усунути можливість появи чорної гнили необхідно правильно доглядати за квіткою.

Чорна гниль є виліковним захворюванням тільки за умови його своєчасного виявлення.

Протікання кореневої гнили

Захворюваннями може вражатися не тільки наземна частина квітки, але і коренева система. При появі хвороби спостерігається поява бурого кольору листя. Коріння рослини характеризується надмірною м'якістю і може загнивати. Прискорення розвитку захворювання спостерігається при високій температурі і вологості повітря. У більшості випадків захворювання розвивається на:


  • Мільтонія
  • Цимбідіуме
  • Пафіопедилум

Для забезпечення успішного лікування рекомендується створити сприятливі умови для квітки. Якщо спостерігається протікання хвороби, то квітку необхідно вилучити з горщика і обмити кореневу систему. Всі загнилися корені повинні в обов'язковому порядку видалятися. Для обробки кореневої системи рекомендується використовувати Топсін або Фундазол. З даних препаратів попередньо робиться 0,2-відсотковий розчин.

Для забезпечення ефективного лікування рекомендується триразове проведення процедури. При цьому необхідно робити двотижневі перерви між ними. Обробка рослини може проводитися зануренням горщика разом із земляною грудкою в розчин. Для профілактики появи патологічного процесу рекомендується вибирати тільки якісний субстрат у період висадки рослини.

Коренева гниль є досить серйозним захворюванням, яке складно своєчасно виявити. Саме тому рекомендується постійно проводити профілактику хвороби.

Поява мучинистої роси

У період розвитку цього захворювання на листя і бутонах культури спостерігається наліт сірого кольору. Після пошкодження певних частин квітки спостерігається їх засихання. Якщо не провести своєчасну терапію хвороби, то орхідея пропаде. Захворювання здатне розвиватися за умови високої температури і підвищеної вологості.

Терапія мучинистої роси повинна проводитися відразу ж після виявлення перших її ознак. Це забезпечить високу результативність даної процедури. Для лікування захворювання найбільш часто використовується колоїдна сірка, з якої попередньо робиться розчин. Також з цією метою може здійснюватися застосування інсектицидів Топсін-М або Скор.


Мучиниста роса може з'являтися на будь-якому вигляді орхідей. Саме тому рекомендується постійно проводити її профілактику. Ідеальним варіантом в даному випадку є обприскування квітки із застосуванням Фітоспорина.

Мучиниста роса з'являється досить часто на орхідеях і вимагає екстреного проведення лікування.

Розвиток вірусних та інфекційних хвороб

Захворювання вірусного характеру зустрічаються на орхідеях у досить рідкісних випадках. Найбільш часто при їх протіканні на листя і квітках спостерігається мозаїчна плямистість. Деякі квітникарі стверджують, що на листях з'являються смужки, стрілки та кола.

Якщо на рослині спостерігається вірусне захворювання, то лікуванню воно не підлягає. При появі перших ознак патологічного стану культуру необхідно викинути, що обмежить можливість зараження інших кімнатних квіток.

У деяких випадках на орхідеї спостерігається розвиток інфекційних захворювань у вигляді плямистості листя. Виникнення цієї хвороби може спостерігатися при надмірно яскравому освітленні. Також хвороба з'являється при неправильному поливі і надмірному внесенні добрив. У період протікання захворювання на листя з'являються вологі плями темного кольору.

Для боротьби з хворобою проводиться видалення ураженого листя з культури. Після цього здійснюється обприскування рослини фунгіцидами. У період лікування орхідеї рекомендується припинити полив на 3-4 дні.

Інфекційні та вірусні хвороби протікають на орхідеях досить рідко. В даному випадку необхідно швидко проводити терапію.

Поява грибкових і бактеріальних хвороб

Серед захворювань бактеріального характеру найбільш часто розвивається бактеріальна плямистість. У період розвитку патології колір аркуша стає жовтим. Листики рослини обмякають. На них можуть з'являтися виразочки, які лопаються від дотику.

Для усунення патології необхідно використовувати стерильний і чистий ніж. З його допомогою вирізаються уражені ділянки з культури. Обробка місць зрізів повинна проводитися із застосуванням йоду. Якщо його не знайшлося під рукою, тоді можна використовувати бордоську суміш або золу.

Серед грибкових хвороб можна виділити іржу. Цей патологічний процес розвивається на орхідеї в рідкісних випадках. У більшості випадків захворювання розвивається на слабких кущах. У період розвитку захворювання з внутрішнього боку листя з'являються плями. Після закінчення короткого проміжку часу вони набувають рудий колір. Даний процес говорить про спороношення грибків.

Для усунення патологічного процесу рекомендується зрізати з рослини уражені ділянки. Для обробки місць зрізу в цьому випадку рекомендується застосування 25-відсоткового спиртового розчину. Для того щоб усунути можливість протікання хвороби, орхідею обробляють Скором. Мікасаном, Ритомілом.

Орхідея відноситься до категорії дуже красивих кімнатних квіток, за допомогою якого можна прикрасити приміщення різного призначення. Ця рослина характеризується примхливістю у догляді. При недотриманні оптимальних умов вирощування культури може спостерігатися розвиток різноманітних захворювань. В даному випадку рекомендується проведення екстреного лікування квітки. Щоб уникнути розвитку різноманітних хвороб необхідно своєчасно проводити їх профілактику.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND