Яблуня Медуниця: опис сорту, посадка і догляд

На сьогоднішній день сорт яблуні Медуниця визнаний одним з кращих серед солодких яблуень раннього терміну дозрівання. Заявлені характеристики сорту підтверджуються часом і численними позитивними відгуками.

Історія виведення яблуні сорту Медуниця

Над виведенням сорту ще в 30-ті роки трудився провідний селекціонер С.І. Ісаєв. В результаті проведених робіт було виведено безліч видів, які проявили стійкість до морозів. Вчений створював сорти, що мають хорошу імунність до багатьох захворювань.


Плодова культура з'явилася в ході схрещування сорту Уелсі і Коричневого смугастого яблука. Свою назву рослина отримала на честь весняної квітки. Незважаючи на те, що сорт досі не внесли до Державного реєстру, це не завадило йому набути популярності серед садівників.

Опис і характеристика сорту

Яблуні відносяться до високих сортів, оскільки дерево може досягати у висоту до семи метрів. Дерево має широку крону з пишним листям. Здатність до побігоутворення має середні показники. Щоб дерево розвивалося правильно, а врожай дозрівав рівномірно, крона потребує регулярної і правильної обрізки.

Листя має продовжену, злегка округлу, форму. Колір - світло-зелений. Плоди середнього розміру. Яблуко важить близько 150 грамів. Форма найчастіше кругла, але іноді зустрічається конічна. Про зрілість плодів говорить жовто-зелений окрас з яскраво вираженими смужками частіше червоного або помаранчевого кольору. Іноді яблука можуть купувати червоний відтінок.

Яблука солодкі, вміст цукру близько 14%. Мають щільну консистенцію, але при цьому досить соковиті. На смак плоди мають легкий медовий відтінок.

Яблуня Медуниця здатна рости в зонах з холодними кліматичними умовами. Цей літній сорт на відміну від інших яблуень, які ростуть у наших півкулях, має солодкий смак без характерної кислинки.

Watch this video on YouTube


Плодоношення Медуниці на насіннєвому підвої починається приблизно на п'ятий рік. Активний збір врожаю спостерігається протягом 12-15 років. Саме ж дерево здатне давати плоди близько 50 років. У середніх широтах яблука починають збирати наприкінці літа - на початку осені. Плоди можуть дозрівати нерівномірно через рясне листя.

Особливості вирощування

Вирощування яблуні Медуниці має свої переваги і недоліки.

До числа перших можна віднести:

 • Зимостійкість.
 • Хороша стійкість до парші і плодової гнили.
 • Висока стабільна врожайність.
 • Приємний смак з медовим ароматом.
 • Раннє дозрівання.
 • Невелика кількість цукрів.

Основні недоліки сорту:

 • Регулярно варто проводити обрізку.
 • Щороку необхідно нормувати врожай.
 • Плоди зберігаються недовго.
 • Яблука дозрівають не одночасно.
 • Якщо яблука зберігаються більше 2-х тижнів, то вони втрачають свій початковий аромат і смакові особливості.

Терміни і правила посадки у відкритий ґрунт

Сорт яблуні Медуниця є одним з найбільш невибагливих. Але при цьому фахівці все-таки радять дотримуватися декількох основних правил, які допоможуть виростити здорове деревце.

Висаджувати саджанці необхідно в осінній час, приблизно тижні за 3 до настання заморозків. Цього часу деревцю буде достатньо, щоб вкоренитися і підготуватися до зими.

Зверніть увагу, що дане правило діє для тих регіонів, де в зимовий час земля укрита товстим сніговим шаром. Якщо ви проживаєте в малосніжних широтах, то саджанець необхідно посадити навесні.

Дерево буде відмінно відчувати себе в суглиністій пошті, так само воно не терпить застоїв води, тому при посадці потрібно забезпечити шар дренажу. Бажано, щоб навколо яблуні було достатньо вільного простору, враховуйте, що висота дерева складе не менше 5 метрів.

Правильна посадка яблуні складається з декількох етапів:

 • За кілька тижнів до самої висадки деревця, підготуйте яму, в середньому вона повинна мати діаметр 1 метр.
 • У лунку радять встановити кіл, до якого ви потім прив'яжете рослину.
 • Поставте саджанець в ямку, перед тим як почати засипати, гарненько розправте кореневу систему. Під час посадки розраховуйте, що коренева шийка повинна виступати сантиметрів на 8. Засипану землю добре утрамбуйте.
 • Перед тим, як приступити до поливу, можна сформувати невелику лунку навколо саджанця, це спростить завдання, і необхідна волога буде надходити до кореневої системи.

Як правильно доглядати за яблункою Медуницею

Догляд за Медуницею не вимагає будь-яких особливих навичок. Цей сорт яблуні потребує регулярного внесення добрив і підживлення. Підживлювати ґрунт необхідно вже з ранньої весни. Щоб активувати зростання, молодим деревцям вносять порцію сечовини. З приходом літа крону раджу обприскати гуматом натрію. А ось у перший осінній місяць вносять розчин суперфосфату. Ця схема внесення добрив призначена для яблуень, які ще не почали давати врожай.


Періодично яблуні рекомендують обробляти розчином карбонару і деревної золи. Під час зав'язку і дозрівання плодів можна обприскувати крону розчином марганцю, міді або цинку.

Протягом перших 10 років проводиться формуюча обрізка яблуні. Щорічно видаляються зайві гілки, вкорачуються втечі. По досягненню триметрової висоти необхідно обрізати центральний провідник над сильною бічною гілкою, що розташувалася у верхній частині крони.

Надалі обрізка рослини проводиться на вимогу. Можна вирізати вовчки, видаляти пошкоджені гілки або ті, які ростуть неправильно.

Через якийсь час, садівники помічають, що у рослини падає врожайність, плюс швидкість зростання молодих втечі різко зменшується. При цих симптомах варто провести омолоджувальну обрізку. Вона продовжить плодоношення яблуні ще на кілька років.

Обробка від шкідників і хвороб

Багато відгуків говорять про те, що Медуниця досить міцне дерево і проявляє стійкість до багатьох хвороб і шкідників. Але іноді бувають випадки, коли і даний сорт може захворіти. Щоб не допустити цього, рослину слід своєчасно обробляти.


 • В осінній і весняний час необхідно білити ствол яблуні, це дозволить захистити її від грибкових утворень, гнили і дрібних комах.
 • Якщо не стежити за рослиною, то вона може зіткнутися з темними відмітинами парші. Профілактикою захворювання служить розчин аміачної селітри. Навесні їм обробляють приствольне коло рослини.
 • У період розпускання нирок яблуню можна зрошувати бордоською рідиною. Повторну процедуру проводять після цвітіння.

Збір і зберігання яблук

Збір урожаю допускається, як у злегка недозрілому вигляді, так і у фазі повного дозрівання. Отже, термін зберігання повністю залежить від того, в який час збиралися плоди. Недозрілі яблука можуть зберігатися протягом 3-4 місяців, стиглі фрукти радять зберігати близько місяця.

З часом може спостерігатися зміна смакових особливостей плодів, а також їх аромату. Через те, що яблука зберігатися довго не можуть, їх використовують для виробництва компотів, морсів, варення тощо.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND