Мильнянка (Saponaria): посадка, вирощування і догляд

Невибаглива рослина мильнянка з сімейства Гвоздичні часто в літературі зустрічається під назвою «місячний пил» або «сапонарія». На присадибних ділянках трав'яниста, квітуча культура вирощується як декоративний представник флори.


Опис сортів

Мильнянка заввишки до 1 м представлена трав'янистими рослинами з сильнорозвітвленими втечами, що покриваються зауженими, довготривалим листям зеленого кольору. Коренева система розгалужена і багата сапонінами, при збалтуванні яких утворюється піна. Через високий вміст подібних сполук корінь сапонарії є природним замінником мила.


У культурі налічується близько 9 видів мильнянки, серед яких особливою популярність користуються:

 • Мильнянка лікарська - багаторічна рослина з висотою в 1 м. Завдяки гілковистим втечам, вкритим подовженими листочками, на клумбах виростають повітряні кущики. У період цвітіння, який припадає на липень - серпень, розпускаються дрібні квітки білого або рожеватого кольорів з приємним ароматом.
 • Мильнянка звичайна - трав'яниста рослина, висота якої варіюється від 30 до 90 см. Представлено опущеними, голими втечами і розгалуженою кореневою системою. Аромат дрібних квіток посилюється з заходом сонця.
 • Мильнянка базиліколиста - низькоросла багаторічна рослина, висота якої не перевищує 30 см. Природний ареал проживання поширюється на гірську місцевість Альп і острови Корсики, Сардинії. Компактні кущики виділяються витонченими, сплетеними втечами і рясним цвітінням, при якому відзначаються рожеві або червонуваті суцвіття.

Watch this video on YouTube

Оптимальні умови для вирощування

Мильнянка - невибаглива рослина, яка досить добре переносить морози.

Для забезпечення пишного цвітіння красивоцвітучої культури необхідно створити оптимальні умови, наближені до природних:

 • Грунт. Мыльнянка хорошо растет на рыхлых, известковых, малоплодородных почвах, богатых кальцием. При підготовці ґрунту можна внести кісткове борошно, щоб підтримати декоративність культури.
 • Освітлення та місце розташування. Щоб кущики швидко розросталися, для сапонарії слід вибирати сонячні або злегка затінені ділянки саду.

Посадка мильнянки у відкритий грунт

Наприкінці травня, коли мине загроза поворотних заморозків, можна висаджувати зміцнілу і загартовану розсаду на клумбу або в палісадник. На ділянці готуються невеликі лунки з дистанцією в 25 - 30 см, куди додається трохи піску і кісткового борошна. Після посадки сіянців грядки поливаються.

Як доглядати за рослиною

Догляд за сапонарією дуже простий і полягає у виконанні стандартних процедур.

 1. Полив. Мильнянка належить до засухостійких рослин. Поливати культуру слід помірно, уникаючи переливів і застою вологи. Якщо зима була сніжною, а весна з великою кількістю опадів, то додатковий полив здійснюється лише 1 раз за літній сезон в умовах сильної посухи. Обережно! При систематичних затоках корінь мильнянки може підгнивати.
 2. Обробка ґрунту. Систематично грядки слід розпушувати, щоб забезпечити повітропроникність ґрунту, і проштовхувати для підтримки чистоти. Оскільки мильнянка в природному середовищі надає перевагу кам'янистим грунтам, то можна грядки покрити гравієм або дрібним щебенем, що дасть можливість зберегти пухкість грунтової структури і запобігти інтенсивному зростанню сорної рослинності.
 3. Підживлення і добриво. Додаткового харчування культура, яка добре розвивається на мізерних грунтах, не потребує. При бажанні в період цвітіння під кущі можна внести фосфор і калій, які стимулюють тривале цвітіння і зміцнюють імунітет рослини.
 4. Обрізка. Після завершення кольору, щоб зберегти акуратну форму кущів, необхідно вкорачувати втечі на задню частину довжини.
 5. Підготовка до зими. Укриття стійка до морозів культура не потребує. При сильно вологих зимах мильнянка може випрівати. Але через велику кількість насіння, що розсіюються самостійно, зі встановленням стабільного весняного тепла з'являються нові сходи.

Watch this video on YouTube


Профілактика хвороб і шкідників

Сапонарія стійка до уражень шкідниками і захворюваннями.

Однак при інтенсивному льоті сітчастої садової совки на втечах можуть відзначатися кладки яєць і в слушному харчуванні гусениць метелика. Щоб впоратися зі шкідником необхідно своєчасно провести обробку посадок відповідним препаратом згідно з інструкцією виробника, зазначеною на упаковці.

З хвороб на мильнянці можуть розвиватися сіра гниль і плямистості, боротися з якими слід за допомогою фунгіцидів.

Як профілактичні заходи рекомендується своєчасно видаляти опале листя з грядок в осінній час і проводити профілактичне обприскування кущів мильнянки в другій половині весни баковою сумішшю, що включає інсектицид і фунгіцид.

Способи розмноження рослини

Для більшої надійності та ефективності рекомендується здійснювати вирощування мильнянки за допомогою насіння розсадним способом.

Для отримання якісного садивного матеріалу:

 1. У березні по підготовленому субстрату, приготовленому з торфу і піску, попередньо знезараженому в духовій шафі шляхом 20-хвилинного проколювання, розподіляється насіння.
 2. Ємність накривається склом або поліетиленовою плівкою, яку слід прибрати після появи сходів.
 3. Коли у сіянців розвинеться 2 пари справжніх листочків, розсада пікірується в окремі стаканчики, в яких проходить загартування перед висадкою на постійне місце виростання.

Крім насіннєвого способу розмноження, рослина мильнянка також розводиться вегетативними прийомами.


Процедура черенкування проводиться навесні або влітку до початку цвітіння наступним чином:

 1. З верхівки втечі нарізаються черенки з 3 міждузлиями.
 2. Нижні листочки видаляються, після чого посадковий матеріал заглиблюється в пісок.
 3. Чореньки до вкорінення містяться під плівкою або ковпаками з пластикових пляшок, які періодично знімаються для провітрювання.
 4. Укорінені рослини висаджуються у відкритий ґрунт.

Якщо на ділянці є дорослі, добре розрослися кущики, то можна провести ділення куща.

Для цього слід:

 1. Витягти мильнянку з ґрунту.
 2. Далі розділити корінь на ділянки, кожну з яких відразу ж висадити в підготовлені лунки.
 3. Щоб забезпечити нові рослини необхідним кальцієм, в кожну посадкову ямку варто додати трохи кісткового борошна.

Корисні та лікувальні властивості мильнянка

Такі види мильнянки, як звичайна і лікарська, містять багато корисних речовин, завдяки яким часто застосовуються при лікуванні хвороб:

 • нирок і сечовипускної системи;
 • дихальних шляхів;
 • шкіри;
 • пов'язаних з порушеннями обміну речовин;
 • селезінки і печінки.

Завдяки високому вмісту сапонінів корінь рослини використовується при миловарінні.

Таким чином, мильнянка, вона ж сапонарія, є ефектною декоративною культурою, яка поєднує невибагливість, витонченість і корисність.

Watch this video on YouTube

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND