Обрізка ремонтантної малини восени для початківців: як правильно робити обрізку малини на зиму

Обрізка ремонтантної малини восени - один з обов'язкових етапів догляду за цією культурою, від якого безпосередньо залежить якість і кількість урожаю. Тому садівникам-початківцям потрібно знати, як правильно це робити.

Необхідність проведення обрізки ремонтантної малини восени

Є кілька сортів ремонтантної малини, але у всіх зростання, гілка і плодоношення проходять протягом одного року. Іншими словами, у культури однорічний цикл розвитку.


Від правильної обрізки залежить урожай ремонтантної малини.

Також ремонтантна малина може давати урожай на втечах поточного року влітку і восени. Якщо втечі не обрізати, а залишити на другий рік, вони плодоноситимуть двічі, при цьому врожай буде гіршим, а ягоди дрібними і кістлявими порівняно з плодами з однорічної втечі. Літній урожай послаблює рослину, вона витрачає занадто багато поживних речовин, тому молоді втечі не отримують їх повною мірою. Це зрушує терміни осіннього плодоношення, в результаті чого частина ягід просто не встигає визрівати.

З цієї причини ремонтантну малину краще вирощувати тільки заради осіннього врожаю. Це означає хорошу врожайність, високу якість ягід, ранні терміни зав'язку і мінімум шкоди від паразитів, оскільки фази активності останніх просто не збігаються з фазами розвитку рослин.

Осіння обрізка зможе захистити куст від комах-паразитів, які вирішили перезимувати на його втечах.

Тому краще висадити в саду звичайну і ремонтантну малину. Тоді влітку можна буде ласувати ягодами з кущів звичайної малини і до заморозків насолоджуватися соковитими і великими плодами ремонтантних сортів. Плодоношення триває понад 2 місяці - з кінця липня до початку жовтня (залежно від регіону і сорту).

До того ж осіння обрізка не тільки позитивно впливає на якість врожаю, але й захищає рослини від різних паразитів, які часто зимують на втечах. Також садівники, які вирощують цей вид малини не переживають, підмерзне вона взимку чи ні. Доглядати за такою малиною легко і просто.


Інструменти для проведення заходу

Обрізка на зиму проводиться гострим садовим секатором. На цьому інструменті краще не економити і відразу купити якісну модель. Дешеву продукцію виготовляють з низькоякісної сталі, яка дуже швидко затупляється. Такі інструменти часто мають тугий механізм, через що обрізати втечі незручно, оскільки сильно втомлюються руки. До того ж можна легко заподіяти собі шкоду, і травмувати пальці.

Якісний інструмент допоможе обрізати малину без шкоди для неї.

Тупе леза дуже шкодить деревині, оскільки вона набуває «розжованої» структури. Це може призвести до розвитку гнилісних процесів і зараження паразитами.

Якісним секатором можна без зусиль різати гілки будь-якого діаметру на будь-якій висоті. Також потрібно підготувати міцні рукавички, щоб захистити руки від ран і подряпин. Гілки колючі і без рукавичок не обійтися.

Терміни осінньої обрізки

Найкращий час для обрізки - пізня осінь, перед настанням стійких холодів, щоб поживні речовини встигли перейти з втечі в коріння, а весь урожай був зібраний. Не потрібно поспішати обрізати малину в теплих регіонах. Передчасне обрізання при теплій погоді може спровокувати пробудження сплячих нирок, а це зайве.

Обрізати ремонтантну малину потрібно до настання холодів.

Але якщо через непередбачені обставини не вийшло обрізати втечі восени, це потрібно зробити ранньою весною, поки не розпустилися нирки, щоб рослина не витрачала сили. У південних регіонах навіть рекомендують обрізати малину тільки навесні, щоб небажане пробудження сплячих нирок не витягувало поживні речовини з кореневища.


Обрізка ремонтантної малини - схема для початківців

Малодосвідченим садівникам може здатися, що обрізати малину складно. Насправді, це зробити легко. Агротехніка вирощування звичайної малини складніша, оскільки в холодних регіонах втечі доводиться пригинати і зв'язувати, щоб сніг міг захистити їх морозу.

Рекомендується обрізати всі гілки малини до її кореневища.

Початківцю спочатку потрібно визначитися, як він буде вирощувати ремонтантну малину: для літнього та осіннього врожаю або тільки для пізнього збору.

В обох випадках технологія і терміни обрізки відрізняються:

  1. У першому випадку обрізку проводити і пізньої осені і ранньої весни. Обрізати потрібно тільки ту частину втечі, де були ягоди. З решти буде формуватися літній урожай. Осінні ж ягоди заспіватимуть на молодих однорічних втечах.
  2. У другому випадку обрізку проводять у листопаді, зрізаючи всі старі втечі до рівня ґрунту. У землі залишається тільки кореневище зі сплячими нирками, з яких навесні виростуть молоді однорічні втечі.

Для отримання якісного і рясного врожаю краще віддати перевагу другому способу.

Етапи обрізки кущів для новачків

Побіги зрізати повністю, під корінь, не залишаючи пеньків. Іноді через недосвідченість деякі садівники залишають пеньки, звідки навесні з'являється слабка молода поросль, яка до того може не успадкувати своєї ремонтантності.


Watch this video on YouTube

Молоденькі саджанці восени обрізати не слід. І навесні з цим поспішати не варто: потрібно почекати, поки рослина дасть сильну молоду втечу довжиною не менше 10 см. Тоді можна прибрати торішню втечу. Повністю обрізати саджанці можна на другу зиму.

Догляд після обрізки за малиною восени

Догляд за ремонтантною малиною восени полягає у своєчасному зборі врожаю, обрізці та мульчуванні насаджень на зиму. Після обрізки обов'язково потрібно спалити гілки і прибрати граблями залишки листя і мульчу, оскільки в них можуть ховатися шкідники. Видалення листя і мульчі не дає шансу вижити хвороботворним бактеріям і личинкам шкідників.

Необхідно ретельно прибирати всі листя і гілки навколо малини, щоб не допустити розвитку шкідливих мікроорганізмів.

Для поліпшення плодоношення малинник можна засипати шаром перегну не більше 10 см. Це наситить ґрунт корисними елементами і додатково утеплить коріння під час зимівлі.


У теплих регіонах укриття на зиму не потрібно. В областях з суворими і малосніжними зимами ділянку з малиною можна засипати шаром соломи або сіна, зробивши по периметру огорожу з дощок, щоб вітер не розмітав укриття. Як варіант - можна використовувати агроволокно.

Знаючи, як правильно робити обрізку, можна не переживати про якість врожаю. Ягоди будуть великими, соковитими і солодкими.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND