Ліана: опис, види, вирощування та догляд

Ліана помірного клімату не менш красива, ніж її тропічні родичі. Цю рослину цікаво використовувати в ландшафтному дизайні для оформлення огорожі, альтанок і декорації стін. Опис популярних видів і поради щодо догляду будуть корисні садівникам.

Ліана: ботанічний опис

До ліанів відносять всі рослини, які не мають власного вертикально зростаючого стебля, і чіпляються за опори, піднімаючись над землею вгору до сонця.


Ліана - рослина багаторічна, це може бути вічнозелений багаторічник, трав'янистий однорічник або селянистий екземпляр з опадаючим листям. До вертикальної поверхні і стовбурів дерев ліани кріпляться за допомогою усиків (виноград), коренів-присосок (плеолог) або просто обвиваються навколо опори, чіпляючись втечами.

Види, сорти та назви рослин

Розрізняють багаторічні і однорічні ліани.

До популярних однорічних рослин відносяться:

 • Іпомея триколірна. Легка і повітряна, швидко набирає зелену масу, може обвити будь-яку форму, красиво цвіте, прекрасно виглядає.
 • Запашний горошок. У нього пухкі, повітряні квіти, мереживне листя, він красивий і ароматний, може задекорувати невисоку огорожу.
 • Віслоплідник шорсткий. Рослина з оригінальними трубчастими квітами і плодами, швидко росте.
 • Тунбергія крилата або Чорноглаза Сюзанна. Яскравофарбовані жовті та помаранчеві квіти цієї рослини з темними серединками виглядають дуже декоративно.

Фаворитами, яких частіше за інших можна зустріти в садах, є багаторічні ліани. Їх зазвичай висаджують на постійне місце біля паркану альтанки або будівлі, використовують для озеленення огорожів. Вибираючи рослину, що в'ється, необхідно поцікавитися, як вона кріпиться до опор, яка у неї приблизна вага. Для слабких перегородок не підходять потужні і важкі ліани, а витончений, зелений плеолог запросто зруйнує стіну будинку, підіймаючись по ній під дах.

Найпопулярніші різновиди багаторічних ліан:

 • Кірказон крупнолистий. Листя світло-зелене, великі, близько 30 см завдовжки, квіти за формою нагадують курильну трубку. Рослина потужна і важка, добре росте на і сонце, і в тіні.
 • Плетиста троянда. Рослини виглядають неймовірно красиво в будь-якому куточку саду - біля входу, біля альтанки, біля стіни будинку. Існує великий вибір сортів з різним забарвленням кольорів і тривалістю цвітіння.
 • Клематиси. Ці ліани можуть змагатися за красою з трояндами. Є сорти, які цвітуть все літо або тільки навесні і восени. Зимують у середній смузі з укриттям. Клематиси не можуть піднятися по опорі так само високо, як плетисті троянди, вони більш пухкі і повітряні.
 • Брехун звичайний. Одна з найдовших ліан. З її допомогою можна задекорувати високу будівлю. Але якщо в стіні є тріщини і сколи, плеолог може зруйнувати цегляну кладку. Квіти у плюща дрібні і непоказні, листя тонке і витончене, саме вони надають декоративності рослині.
 • Гортензія лазяча або черешкова. Одна з ліан, яка може красиво задекорувати будь-яку ділянку саду. Має важкий ствол, може піднятися на велику висоту, але вимагає міцної опори.
 • Японський виноград. Рослина з великим листям, верхня частина листової пластини яких темно-зелена, а нижня - срібляста. Росте в довжину до 7 метрів, цвіте непоказними кольорами, але зате дуже красиво виглядають його чорні округлі плоди.

Вирощують ліани і в умовах квартир. Так, наприклад, кімнатні ліани сциндапсус і монстера роками радують квітникарів своєю яскравою зеленню.

Читайте також:монстера: чому не можна тримати вдома

Особливості вирощування ліан

Однорічні ліани швидко ростуть, оплітаючи опору, біля якої посаджені. Вони радують рясним цвітінням і невибагливістю. Для благополучного зростання і розвитку їм необхідні щомісячні підживлення і регулярний полив. Ці рослини не потребують формуючої обрізки і укриття на зиму. Єдиним недоліком однорічників є необхідність сіяти їх навесні заново і чекати, коли рослини наберуть повну силу, радуючи пишністю листя і квітами.


Багаторічні ліани вимагають ретельнішого догляду. Багато з них теплолюбні, їх потрібно знімати з опори і вкривати на зиму. Потрібно щорічно знаходити час для формуючої та санітарної обрізки втечі, дбайливо направляти їх у потрібному напрямку.

Але всі ці праці будуть винагороджені неймовірно красивим цвітінням і великою кількістю зеленого листя.

Watch this video on YouTube

Посадка у відкритий ґрунт

Однорічні холодостійкі ліани вирощують прямим посівом у ґрунт навесні, у квітні або травні. Ґрунт у передбачуваної опори удобрюють, перекопують і вирівнюють. Після посіву насіння зволожують і накривають плівкою. Коли з'являться сходи, плівку прибирають, починають вносити підживлення, прополювати і розпушувати ґрунт.

Більшість багатолітніх теплолюбних ліан вирощують через розсаду.

Для цього насіння висівають у горщики і ставлять у приміщенні, де температура повітря 20 ° C. В середині або кінці травня підрослу розсаду пересаджують у відкритий грунт на постійне місце біля опори.


Як доглядати за ліаною

Все залежить від того яку саме ліану на ділянці ви посадили. Особливості вирощування визначаються видом рослини і мають значні відмінності.

У догляді за описаними багаторічними ліанами вам допоможуть ці поради:

 • Гортензія лазяча краще росте в напівтіні. Для вирощування підходить будь-який ґрунт з нейтральним або слабокислим складом. Рослина чудово цвіте. Воно не виносить холодів, тому на зиму його потрібно знімати з опор і вкривати.
 • Плеолог звичайний до освітлення нетребувальний. Якщо ґрунт буде родючим, він покаже всю свою красу. Ця рослина не боїться загазованого міського повітря та обрізки, вирощування ліани не принесе особливого клопоту.
 • Японський виноград у молодому віці розвивається повільно, його потрібно підгодовувати. З кожним роком темпи зростання збільшуються. До ґрунтів японський виноград нетребувальний, добре переносить стрижку, потребує регулярного поливу.
 • Клематиси люблять родючий і дренований ґрунт з нейтральною кислотністю. Їм потрібен своєчасний полив і регулярні підживлення добривами для квітучих рослин. На зиму клематиси знімають з опори і вкривають, вони не люблять морозів.
 • Кірказон великолистий потребує частих поливів. Удобрюють його комплексними препаратами або органікою 2 рази за сезон. В іншому догляд зводиться до видалення бур'янів, мульчування ґрунту, що формує та санітарної обрізки.
 • Плетиста троянда любить часті поливи, особливо під час цвітіння. На один куст виливають не менше 10 л води. Грунт наступного дня рихлять і мульчують. Троянди вимогливі до підживлень, їх удобрюють комплексними препаратами, наприклад, «Агрікол-Роза», і органікою - коров'яком, деревною золою. Стебли рослини потрібно обрізати з першого року вирощування, стимулюючи утворення бічних втечі. Восени рожеві кущі знімають з опори і вкривають.

Захист від хвороб і шкідників

Однорічні і багаторічні ліани потребують захисту від комах шкідників, як і інші рослини вашого саду. Помітивши підозрілу активність букашок на листях, ліани поливають системними інсектицидами. Препарати контактної дії не такі ефективні, вони швидко змиваються дощами.

При появі на стеблі або листі ознак фітофторозу або іншого грибкового захворювання, застосовують фунгіциди. Обробку проводять багаторазово до повного одужання рослин.

Багаторічним ліанам рекомендовані профілактичні обприскування інсектицидами і фунгіцидами ранньої весни, до розпускання листя, і восени.

Ліана в ландшафтному дизайні

Ліани в саду можуть виконувати декоративні функції ширми, захищаючи від цікавих очей те, що ви хотіли б приховати. Вони створюють затишок і усамітненість у саду. Довгі втечі і красиві квіти приховують нерівності, які ріжуть око, згладжують різницю у висоті конструкцій, декорують негарні стіни, служать в якості живої огорожі.


Плоди деяких ліан їстівні. У південних регіонах, крім звичного винограду, плодоносить ліана акебія шоколадна. Її плоди незвичайного виду схожі смаком на малину. В Японії навесні їдять її молоді втечі. Свою незвичайну назву рослина отримала за те, що квітка ліани пахне шоколадом.

Яку вибрати ліану, і де її посадити, залежить від ваших уподобань. Якість опори, місце і умови вирощування впливатимуть на те, як пізніше рослина покаже свою красу.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND