Декоративні чагарники для саду: список і особливості вирощування

Посадка декоративних чагарників - відмінний спосіб зробити свою ділянку неповторним. Вони чудово впишуться в будь-який ландшафтний стиль. Найширший асортимент як декоративних, так і декоративно-листяних культур дозволить зробити необхідний вибір і створити оригінальну композицію.


Види декоративних кущів для дачі

Варіанти використання декоративних чагарників на дачних ділянках різноманітні.


Все різноманітне співтовариство декоративних чагарників для саду можна розділити на три великі групи:

 • красивоцвітучі;
 • декоративно-листяні;
 • хвойні.

Watch this video on YouTube

Всередині кожної групи існує поділ, що враховує розміри рослин здатність зберігати або втрачати листя напередодні зими, тривалість цвітіння, морозостійкість, ставлення до умов вирощування.

Особливості вирощування декоративних чагарників в саду

Декоративні чагарники - найкращий варіант для тих, хто хоче облагородити свою дачну ділянку.

Ця категорія рослин настільки різноманітна, що єдиних рекомендацій для всіх видів відразу дати неможливо. Можна врахувати лише деякі тенденції і зазначити, що при посадці різних видів декоративних чагарників потрібно групувати їх за однаковими вимогами до ґрунту, освітленості, режиму поливу. При солітерній посадці створити відповідні умови для рослини набагато простіше. Якщо створюється композиція з декількох видів, слід розташовувати їх так, щоб кожне могло показати максимальну декоративність.

Кольорові чагарники для дачі: список

Це найчисленніша група декоративних рослин. Існує чимало їх видів, здатних успішно рости і цвісти в середній смузі, завдяки хорошій морозостійкості. У південних регіонах, де ця проблема гостро не стоїть, вибір квітучих чагарників ще більший. Поговоримо конкретніше про кожен вид.

Чубушник (жасмин)

Цей листопадний чагарник можна часто зустріти в садах. Його висота коливається від 1 метра до 3. Дзвіночкові білі кольори з ошатними жовтими тичинками зібрані в пензлі від 5 до 9 штук у кожній. Розмір кольорів залежить від сорту. У деяких їх діаметр не перевищує 2 см. А у сорту Академік Комарів вони просто величезні - до 10 см в діаметрі.


Цвітіння жасмину триває близько 3 тижнів і починається в перших числах червня, але є і рекордсмени. Найдовше цвіте чубушник Шренка, а найбільше - сорт Снігова лавина селекції Вехова.

Це прикраса будь-якого саду.

Дуже красиво цвітуть і махрові сорти жасміну:

 • Балет метеликів;
 • Вірджинал;
 • Горностаєва мантія - цей сорт може цвісти до 49 днів;
 • Місячне світло;
 • Снігова буря.

Деякі з них дають повторне цвітіння наприкінці літа - на початку осені.

Аромат чубушника віночного знайомий всім - він дуже яскравий і насичений. Але є сорти, у яких квіти пахнуть земляникою або ананасом або зовсім не мають аромату.

Вейгела

Це прямостояч листопадний чагарник, що відрізняється красивим цвітінням. Забарвлення трубчато-дзвіночкових кольорів різноманітне: біла, жовтувата, рожева, пурпурова або темно-червона.

Дуже популярна рослина серед квітникарів через декоративність крони.

Три найбільш морозостійких види:

 • Вейгела рання цвіте тоді, коли розпускається бузок.
 • Вейгела Міддендорфа зацвітає з середини травня, квіти не опадають місяць, може порадувати повторним цвітінням у вересні;
 • Вейгела квітуча розпускається в кінці травня, цвітіння триває 20 днів.

Ґрунтовного укриття потребують тільки їхні молоді кущики. У дорослих - у морозні зими підмерзають кінчики втечі. Гібридні сорти голландського і польського походження, яких зараз багато в продажу, високою морозостійкістю не відрізняються, тому після зими можуть і не прокинутися.


Японська айва

Айву японську багато хто знає під назвою хеномелес. Це - листопадний чагарник, який зацвітає наприкінці травня початку червня. Цвітіння триває до 3 тижнів. Весь цей час розлогі з дугоподібними гілками кущики прикрашені яскравими кольорами до 5 см в діаметрі. Восени дозрівають жорсткі плоди, схожі на маленькі зелені яблучки. Основне забарвлення кольорів - червоно-помаранчеве, але створені сорти і гібриди з рожевими, червоними, білими, а іноді і з махровими кольорами. Поза кольором кущик теж дуже красивий завдяки глянцевим зеленим листям. Висота рослини в середній смузі не перевищує півтора метра. Японська айва дуже добре стрижеться, тому є прекрасним матеріалом для невисоких живих огородів.

Екзотична рослина, що зачаровує своєю красою і ароматом.

Для посадки підходять тільки молоді рослини. Довгий стрижневий корінь є перешкодою для пересадки дорослих примірників. Цей чагарник невибагливий і засухоустійливий, але при хорошому догляді цвітіння рясніше.

Спірея

Це листопадний чагарник, представлений безліччю видів і сортів. Висота його залежить від виду і сорту і коливається від 60 см до 2 м.

Досить гарний чагарник, здатний мальовничо прикрасити будь-який сад.


За часом цвітіння спіреї діляться на дві групи:

 • рано квітучі (травень - червень) - Вангутта, ніппонська, дубравколиста, вони цвітуть на торішніх втечах, тому кардинальної обрізки не потребують;
 • пізно квітучі (липень - серпень) - березолистна, Білларда, японська, Бумальда, Дугласа, іволистна, вони цвітуть на втечах поточного року і потребують весняної обрізки.

Квіти біля спирей некрупні, зібрані в щиткоглядні або заметільчасті суцвіття. У більшості сортів і видів цвітіння рясне і тривале. У багатьох видів фарбування кольорів біле, але є і сорти з рожевими і пурпуровими кольорами.

Спіреї - невибагливі чагарники, але краще ростуть на освітлених ділянках з пухким, родючим і багатим гумусом ґрунтом.

Гортензія

Гортензію часто називають Королевою саду. І є за що. За величиною суцвітей з нею може посперечатися тільки калина Бульденеж. Більшість гортензій зацвітає в другій половині літа.

Гортензія - популярна культура для озеленення парків, садів і присадибних ділянок.

Найпоширеніші види чагарнику.

 • Біля гортензії крупнолистої квіти зібрані в щитковидні суцвіття, які мають діаметр до 20 см. Висота цього виду знаходиться в межах від 60 см до 2 м. Забарвлення кольорів різноманітна: біла, рожева, синя. Переважна більшість сортів цвітуть на торішніх втечах. Великолиста гортензія не морозостійка. Щоб дочекатися цвітіння наступного року, її потрібно дуже ретельно вкривати.
 • Гортензія заметільчаста. Це цілком морозостійкий чагарник, він може досягати у висоту до 5 метрів. Суцвіття найчастіше пірамідальне, в довжину до 30 см, колір - білий, який у деяких сортів з часом стає рожевим.
 • Існує ліановидний вигляд - гортензія черешкова. При наявності опори вона може забратися на висоту до 25 м. Якщо її немає, перетворюється на ґрунтоспокровну рослину. Квіти біля черешкової гортензії білого кольору і тримаються недовго.
 • Гортензія деревоподібна трохи менше стійка до зимових холодів, виростає до 3 метрів, має пухнасті кулясті суцвіття зазвичай білого кольору. Цвіте на втечах поточного року і потребує ґрунтовної весняної обрізки.

Всі гортензії - ацидофіли. Вони люблять кислий ґрунт і полив підкисленою водою.


Груша кавказька

Рослина широко поширена на Кавказі.

У себе на батьківщині - на Кавказі, у Вірменії та Азербайджані це - величне дерево до 26 м висотою. В умовах середньої смуги вище, ніж на чотири з половиною метри крона не піднімається. Це - невибаглива рослина, може спокійно обходитися без поливу. На батьківщині - досить декоративно, особливо в пору цвітіння пофарбованих у білий колір квіток з 5 пелюсток. Вони зібрані в щитковидні суцвіття. Гарна кавказька груша і в пору плодоношення, в достатку вкрита невеликими круглими сильно оржавленими плодами. Але всю цю красу можна побачити тільки в теплих регіонах. У середній смузі дерево не цвіте і не плодоносить, а в суворі зими може підмерзнути.

Жимолість

Ми більше звикли бачити жимолість плодову. Її ягодами можна поласувати на початку літа. Але в сімействі жимолостних різновидів зі їстівними ягодами буквально одиниці. Всі інші - декоративні чагарники або ліани.

Чагарникові види - зимостійки. Можуть виростати до 4 метрів, декоративні як в пору цвітіння, так і під час дозрівання ягід. Такі чагарники, як жимолість татарська, Маака, Максимовича цілком підійдуть для живої огорожі. Вони можуть рости і у вигляді невеликого деревця.

Невибаглива, морозостійка культура.


Ліановидні форми відмінно оплетуть альтанку або перголу. Особливість жимолостей - незвичайна форма кольорів. Забарвлення у них різноманітне, іноді комбіноване. Часто вони мають приємний аромат. Серед ліан найбільш відомі жимолість каприфоль, Брауна і Гекрота. Існують стелючі і карликові форми жимолості. Їх застосування - рокарії, альпійські гірки, міксбордери.

Більшість жимолощів люблять вологий родючий ґрунт. До освітлення у різних видів ставлення неоднозначне. Багато хто цілком миряться з напівтінням, а деякі навіть тіньовиносливі.

Міндаль трилопастний (Луїзеанія)

Це дивовижне видовище, коли Луїзеанія в повному кольорі. Ніжні рожеві махрові квіточки повністю покривають невелике деревце і схожі на рожеву хмару, що джерелить дивний аромат.

Мигдаль - це декоративний чагарник, який легко може виростити садовод-початківець.

Якщо рослина щеплена, вона виросте у вигляді деревця, у звичайній культурі - це чагарник. Висота його невелика - до 3 метрів. Найпримітніше - це цвітіння. Квіти махрові, їх діаметр до 3,5 см. Основна гама - рожева. Шкода тільки, що триває воно недовго. Відразу після нього починають розпускатися молоді листочки. Саме в цей час луїзеанію можна обрізати, щоб цвітіння наступного року було рясним.

Луїзеанія спокійно винесе морози до -30 градусів, але дуже страждає від зимових відлиг. У цієї рослини генетичний період глибокого спокою триває всього лише місяць. Тому відлига, яка буває довгою, викличе набухання квіткових нирок, а якщо потім піде мороз, він їх погубить.

Рододендрон

Це один з найбільш красиво і рано квітучих декоративних чагарників. Родом він зі сходу. Рід рододендронів об'єднує майже 600 видів, серед яких є листопадні, вічнозелені і проміжні види. Рододендрон складний в культурі. Найкраще він росте там, де прохолодне і вологе літо, не надто морозна зима. У континентальному кліматі рослина почувається незатишно. Кольороводу доведеться чимало потрудитися, щоб приручити цього примхливого неженку. Більшість рододендронів не морозостійкі, сувору зиму можуть пережити тільки під ґрунтовним укриттям. Хоча є сорти, наприклад, helsinki University або Еліт, які без нього обходяться, їм не страшні морози до -35 градусів. Більш стійки листопадні види.

Особливу любов і поширення отримало за великі квітки різного забарвлення.

Вінчик біля квіток рододендрона злегка неправильної форми, у більшості видів зібраний в щитковидне суцвіття, але є види з одиночними або парними квітками. Палітра кольорів - практично всі кольори та відтінки. Деякі види квітів мають аромат.

Висота куща у різних сортів може коливатися від 40 см до 2 м. При цьому ширина їх може бути в два рази більше висоти.

Цвітіння припадає на кінець травня і початок червня. Деякі сорти радують повторним осіннім цвітінням. Більшість з них зацвітає пізно - на п'ятий або навіть сьомий рік життя. Рослини ростуть дуже повільно. Рододендрони - ацидофіли, добре розвиваються тільки на кислих грунтах і при поливі підкисленою водою.

Деревоподібний піон

Ці імператорські, як звуть їх на батьківщині в Китаї, квіти здатні стати окрасою будь-якого саду. Ажурне перисте листя декоративне протягом усього сезону. Величезні квіти, що досягають в діаметрі 20 см, просто зачаровують. Навіть якщо вони не махрові, куст виглядає дуже красиво. А якщо пелюсток багато, та до того ж вони двоколірні, від нього просто не відвести очей.

Деревоподібний піон - популярний серед багатьох поціновувачів квітів.

Висота рослини варіюється від 1 до 2 метрів і залежить від сорту. А їх у деревоподібних піонів величезна кількість - квітка в культурі понад 2000 років. Далеко не всі сорти деревовидних піонів відрізняються морозостійкістю, на зиму їх доведеться вкривати.

Цвітуть деревоподібні піони, починаючи з травня і закінчуючи початком липня. Колір кожного сорту триває до 3 тижнів. Культура ця більш примхлива, ніж трав'янисті піони, але результат вартий будь-яких усил "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND