Астри: посадка і догляд у відкритому грунті, вирощування із насіння, полив

Астра з сімейства Складнокольорові потрапила до Європи з Китаю ще в XVII столітті. З того часу квіти стали невід'ємним атрибутом осіннього пейзажу садово-паркових композицій. А нескладна посадка і догляд за гострами у відкритому ґрунті посприяли швидко збільшеній популярності і загальній любові.


Сорти і різновиди

У дикій природі, переважно в Північній і Центральній Америці, ростуть від 200 до 500 видів роду Астр (згідно з даними різних джерел цифри істотно різняться).


Всі різновиди підрозділюються на дві великі групи:

 • Однорічні астри - група представлена одностебельними трав'янистими рослинами з великими суцвіттями, які часто вирощуються для зрізки.
 • Багаторічні - рослини кущових форм з потужними втечами.

Watch this video on YouTube

Багаторічні астри

У основі класифікацій багаторічних різновидів лежить такий параметр, як термін цвітіння, що об'єднує астри в дві підгрупи: раннюцвітучі та осінньосвітні.

Ранньосвітучі

Численна підгрупа, що включає таких яскравих представників, як:

 • Астра альпійська - багаторічна астра з висотою від 15 до 30 см, цвітіння якої відзначається в кінці весни. Популярні сорти: Wargrave, Glory.
 • Астра італійська - ромашкова астра з великими щиткоглядними суцвіттями, які відзначаються в першій половині літа. Висота рослин може досягати 70 см. З сортів виділяються Rosea, Rudolf Goeth.
 • Астра бессарабська - гілковий середньорослий куст до 75 см у висоту, втечі якого увінчані пофарбованими в лілові тони суцвіттями.

Осіннючі

Підгрупа, що відрізняється різноманітністю видового складу:

 • Астра чагарникова - найбільш рання з підгрупи квітка, висота обличих стеблів якої не перевищує 60 см. Найбільш відомі сорти: «Ніобея», «Блю Берд».
 • Астра новобельгійська - широко поширений різновид у садах. Представлена як високорослими, так і карликовими сортами, серед яких особливої уваги заслуговують карликові Snowsprite, Jenny, середньорослі Royal Velvet, Winston S. Churchill, високорослі Dusty Rose, Desert Blue.
 • Астра новоанглійська - ще один користується популярністю різновид представлена високорослими рослинами, висотою до 160 см з великою кількістю дрібних суцвітей. Поширені сорти: Browmann, Constance.

Це цікаво:посадка і догляд за квітами рябчиками

Однорічні астри

Астра садова, або також відома як каллістефус (китайський монотипний рід), налічує понад 4000 різноманітних сортів, які часто приймають за георгіни, хризантеми і навіть піони.

Існує декілька класифікацій, за основу яких беруться різні параметри:

 • за термінами цвітіння (ранні, середні, пізні);
 • по висоті (карликові, низькорослі, середньореслі, високорослі, гігантські);
 • з мети культивування (зрізочні, обсадкові, універсальні);
 • з будови суцвітей (трубчасті, перехідні, язичкові).

Серед величезної безлічі сортів виділяються куляста великоквіткова астра «Американська красуня», голковий «Рекорд» із середніми суцвіттями, кучерявий сорт «Страусове перо» і напівмахровий «Розетт».


Вирощування астр із насіння

Із насіння астра вирощується двома способами: розсадним і безрозсадним.

Безрозсадна посадка астр

Посів ранніх сортів здійснюється на початку або середині березня, а більш пізніх - у другій половині весни, коли встановиться стабільно тепла погода вище 10 ° C.

При цьому:

 1. Готуються борозни глибиною в 4 см.
 2. У канавки поміщаються насіння і заливаються водою.
 3. З приходом сухої погоди посіви мульчуються.
 4. Після утворення у розсади двох пар справжніх листочків рядки проріджуються так, щоб між сіянцями залишався інтервал в 15 см.

Крім весняного часу, проводиться посадка астр восени під зиму:

 1. По завмерлому грунту робляться канавки, в які поміщається посівний матеріал, що практично не пошкоджується фузаріозом.
 2. Після сходження снігу навесні і появи сходів здійснюється проріжування.

Посів астри на розсаду

Розсадний спосіб є більш надійним, при цьому астрами, вирощеними через розсаду, кольоровод зможе милуватися набагато раніше.

Watch this video on YouTube

Посів здійснюється в першій половині весни наступним чином:

 1. За 7 днів до висіву посівний матеріал, завернутий в тканину, замочується в розчині марганцю на 10 годин.
 2. Через відведений час тканина віджимається і разом з насінням поміщається в целофан на пророщування.
 3. Ящики для розсади наповнюються легким субстратом, який поливають фунгіцидним розчином для знезараження.
 4. Насіння заробляється на глибину в 5 мм.
 5. Ємність накривається склом, після чого переміщається в тепле місце.
 6. Коли з'являться сходи, розсада виноситься в приміщення з температурою в 16 ° C.
 7. Після появи у сіянців двох пар справжніх листочків проводиться їх пікірування з укорачиванням коренів.

Посадка розсади у відкритий ґрунт

Перед висадкою розсада загартовується. Оптимальним часом вважається друга половина весни, коли сіянці досягнуть висоти в 10 см і матимуть по 4 пари справжніх листочків.

Вибір місця і підготовка ґрунту

Астри чудово почуваються на сонячних ділянках з добре дренованим, легким ґрунтом нейтральної реакції.

Ґрунт для кольорів готується попередньо:

 1. Восени під глибоку перекопку вноситься перегной з нормою внесення 2-4 кг на 1 м2.
 2. Навесні ділянка розпушується знову з одночасним внесенням комплексних мінеральних добрив з розрахунку 50 г нітроамофоски на 1 м2.

Технологія посадки

Watch this video on YouTube

Процедура висадки здійснюється таким чином:

 1. Викопуються неглибокі лунки з дистанцією в 20 см один від одного і міждурядом в 50 см.
 2. Посадкові ями заливаються водою.
 3. Після підсиху в поглиблення опускаються сіянці, які присипаються грунтом.

Догляд за садовою астрою

Астри невибагливі, тому відхід не відніме у квітникаря багато сил і часу.


Полив і розпушування

Watch this video on YouTube

Поливати рослини необхідно рясно, але не дуже часто. У посушливе літо на 1 м2 норма витрати води становить 3 відра. Після кожного зволоження ґрунт полежить розпушування на глибину 4-6 см.

Прополки і окучування

Для прискорення нарощування кореневої маси до початку гілки стеблів астри рекомендується занурювати на висоту до 8 см. Важливим заходам з догляду є очищення ґрунту від сорної рослинності.

Підживлення

Для пишного цвітіння рослини потребують додаткового харчування, яке здійснюється не менше трьох разів за сезон:

 • Через 10 днів після висадки сіянців у відкритий грунт підживлення проводиться за допомогою комплексних мінеральних добрив, до складу яких входить азот.
 • У фазу бутонізації під рослини вносяться фосфорно-калійні добрива.
 • На початку цвітіння астри підгодовуються втретє також добривами з високим вмістом калію і фосфору.

Астри відцвіли - що робити?

Якщо на ділянці росли однорічні сорти, то всі рослинні залишки слід прибрати і спалити, попередньо зібравши насіння у вподобаних сортів. Посівний матеріал можна висіяти під зиму, але на іншій ділянці, не зараженій спеціалізованими шкідливими організмами. Багаторічні представники культури є зимостійкими і можуть рости на одному місці до 5 років. При досягненні граничного віку після цвітіння варто викопати кущі і розділити. Діленки розсадити на інші ділянки.


Хвороби, шкідники і догляд у цей період

Watch this video on YouTube

Ніжна і витончена квітка при порушенні агротехніки обробки може вражатися як хворобами, так і шкідниками. Серед хвороб найбільшу небезпеку становить фузаріоз, який не піддається лікуванню, а також іржа, борошняна роса і чорна ніжка, що розвивається у фазі розсади. Зі шкідників на астрах відзначаються луговий потяг, слинява пінниця, пашений слимак, уховертка звичайна, павутинний кліщ, ниркова тля і совка, боротися з якими слід за допомогою інсектицидів системної дії.

Використання в ландшафтному дизайні

Вибір арт-об'єкта, для вигляду якого використовуватимуться астри, залежить від розмірів сорту. Наприклад, астра верескова ґрунтоспокровна прекрасно підійде для оформлення альпійської гірки, а середньорослі сорти астри італійської будуть гармонійно поєднуватися з декоративними тисячолістниками в міксбордері. Квіти впишуться в будь-яку квіткову композицію, якщо правильно підібрати форму рослини.

Таким чином, астра являє собою красиву квітку з високими декоративними якостями, яка при всьому своєму витонченості залишається нетребувальною у догляді.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND