Як розмножується цикламен? Відхід у домашніх умовах

Одним з найбільш улюблених і поширених домашніх квіток є цикламен - невеликий кущик з круглим листям, який цвіте яскравими бутонами в осінньо-зимовий період. За цю відмінну особливість його і вибирають багато квітникарів, адже в похмуру холодну пору року так хочеться тепла і яскравих фарб. Як розмножується цикламен? Цикламен досить невибагливий, а використовуючи правильні способи розмноження домашньої рослини, можна створити цілу композицію з квітучих горщиків і ємностей. Хоча цей процес не такий простий, як хотілося б.

Правила розмноження цикламену

Щоб виростити кілька цикламенів у домашніх умовах, потрібно мати певний досвід у розмноженні рослин, оскільки зробити це буде не так просто. Існує два основних способи розмноження квітки - за допомогою насіння і поділом клубня. Обидва методи мають свої особливості і правила, з якими необхідно ознайомитися до того, як приступати до розмноження. Можливо, з першого разу вийде не все, проте терпіння і практика дадуть свої плоди.


Розмноження насінням

Щоб виростити повноцінну квітку із насіння, краще купити їх у квітковому магазині. Можна спробувати зібрати насіння самостійно від квітучої рослини, але це досить складне завдання, а ймовірність, що вони проростуть, мінімальна. Тому для початку краще тренуватися на спеціально відібраних і оброблених насіннях.

Процес посадки і відходу включає в себе кілька етапів:

 1. Для початку насіння потрібно замочити в розчині марганцівки. Він повинен бути слабеньким, ледве рожевим. Тривалість процедури 10-12 годин
 2. Для майбутнього цикламену потрібно підготувати ґрунт, який складається з однієї частини дернової землі і половини частини просіяного піску
 3. Посів насіння краще здійснювати в продовгуваті горщики, наповнені землею. На поверхні ґрунту потрібно зробити невелику борозню, глибина якої повинна бути 1-1,5 см.
 4. Насіння викладає в борозню на відстані 3-4 см одне від одного. Заливають водою і прикривають грунтом
 5. Ємність необхідно накрити плівкою або пластиковим ковпачком, щоб створити умови невеликої теплички

Найскладніше в процесі пророщування насіння - чекати, оскільки перші паросточки з'являється тільки через пару місяців.

Коли паросточки зійдуть, тепличку можна буде прибрати і поставити ємність у більш освітлене місце. Дочекавшись появи 2-3 листочків, рослини можна буде пересадити в окремі горщики і забезпечити їм відповідні умови догляду.

Особливості розмноження клубнями

Клубнями розмножувати цикламен трохи простіше, ніж насінням, проте тут теж потрібне певне знорування і вміння. Перш за все, посадковий матеріал потрібно підготувати. Клубні цикламену являють собою круглі кореневища темного кольору. Викопувати і розділяти їх потрібно в період спокою - в січні-лютому. Послідовність дій складається з декількох етапів:

 1. Клубні цикламену потрібно дістати з ґрунту і просушити хоча б кілька днів
 2. Цибулина складається з кількох ділянок з нирками і корінням. Розділяючи їх між собою, потрібно простежити, щоб на кожному окремому шматочку була нирка і коріння
 3. Розділивши клуби, їх знову потрібно залишити на кілька днів, щоб підсохли зрізи. Досвідчені квітникарі обробляють їх антисептиком, наприклад, деревним або активованим вугіллям
 4. Коли всі частини клубнів підсохнуть, їх можна висаджувати в грунт. Суміш повинна бути легкою і добре пропускати повітря, тому дернову землю змішують з піском і торфом. На дно кожного горщика обов'язково потрібно вистелити дренаж

Період проростання клубнів - 3-4 тижні, хоча деякі цикламени можуть вимагати більш тривалого часу. Подальший догляд за паросточками включає в себе основні правила вирощування цикламену.


Таким чином, розмножити цикламен не так просто, але цілком можливо, якщо докласти певних зусиль і створити йому необхідні умови. Від правильного подальшого відходу буде залежати, як швидко паросточки приживуться і на скільки здоровими вони будуть рости.

Відео про розмноження цикамена.

Правила догляду за рослиною

Як і багато інших домашніх рослин, цикламен вимагає звичайних умов догляду і не особливо примхливий до навколишнього середовища. Але знаючи особливості його вирощування, вийде домогтися хорошого результату і виростити всі посаджені паростки. Важливо поставити горщик з цикламеном в відповідне місце, де йому буде вистачати світла, організувати регулярний полив, підтримувати помірну температуру і вологість повітря, а також періодично підгодовувати рослину.

Освітлення та розташування горщика з квіткою

Цикламен любить світло, тому рослині потрібно забезпечити достатню кількість природного освітлення. Оптимальним місцем розташування для рослини буде підвіконня східного вікна. Якщо він буде стояти на південній стороні, квітку потрібно прикрити від попадання прямих сонячних променів, наприклад, за допомогою жалюзі або спеціальної відбиваючої плівки.

У зимовий період, коли світловий день стає коротким, цикламену необхідно додати світла. Деякі квітникарі встановлюють для цього спеціальну фіто-лампу. Хоча б 2-3 години додаткового світла буде достатньо, щоб цикламен почувався комфортно.

Регулярний полив

Квітуча рослина любить воду, і особливо потребує регулярного зволоження в період цвітіння. Тому важливо контролювати стан ґрунту і регулярно поливати квітку - 1-2 рази на тиждень відстійною водою кімнатної температури. У період спокою з січня по березень кількість поливів потрібно скоротити до 1 разу на 10 днів.

Під час поливу важливо робити це акуратно, щоб вода не потрапила на втечі і не застоювалася в горщику - це може стати причиною гниття кореня і стеблів. Кращий спосіб поливу цикламену, як і безлічі інших домашніх рослин, через піддон. Якщо в горщику є отвори і продумана дренажна система, квітка візьме стільки вологи, скільки їй необхідно.


Температура і вологість повітря

Найскладніше в процесі догляду за цикламеном - створити йому необхідний температурний режим, оскільки ця квітка любить прохолоду. Оптимальні показники градусника для рослини 16-18 градусів. Влітку через спеку, а взимку через працююче опалення складно дотримати такі умови, але бажано, щоб цей параметр не перевищував 22 градуси. Приміщення має бути провітрюваним, але цикламен не можна ставити на прямому протязі. Тоді рослині буде комфортно.

Що стосується вологості повітря, то до цього параметру квітка абсолютно невибаглива, і спокійно почувається навіть у сухому просторі. Обприскувати рослину не можна, оскільки потрапляння води на листя і бутони цикламену призведе до хвороб і пошкоджень.

Підживлення

У міру зростання квітки важливо періодично удобрювати його, щоб живити кореневу систему вітамінами і мінералами. Для підживлення підійде рідке універсальне добриво, яке навесні в період активного росту додають у воду при поливі. Можна придбати добриво для квітучих рослин, тоді бутони цикламену будуть об'ємними і яскравими. Підживлення продовжують до середини або кінця літа, а перед похолоданням скорочують і прибирають повністю.

Пересадка рослини

Коли цикламен виростає зі свого горщика, йому потрібно змінювати ємність і ґрунт. Як правило, наступний горщик беруть трохи ширше попереднього, тоді як його висота не є принциповою. Важливо повністю змінити землю цикламену, але при цьому не пошкодити його кореневу систему. Тому найкращим способом пересадки буде метод перевалювання.

На дно горщика перед пересадкою обов'язково потрібно постелити дренаж. Ґрунт має бути легким і пропускаючим повітря. Тоді цикламену буде простіше пристосуватися до нових умов.


Таким чином, догляд за цикламеном не становить особливих труднощів, але після пересадки важливо створити йому сприятливі умови для активного зростання і цвітіння. І тоді, незалежно від того, як він був посаджений - насінням або клубнями - рослина буде здоровою і красивою.

Хвороби і проблеми вирощування

Дотримуючись всіх описаних правил і особливостей догляду за рослиною, навіть початківець-колірник зможе без зусиль вирощувати квітучий цикламен і при бажанні - розмножувати його. Але в процесі догляду можуть виникнути різні проблеми або хвороби квітки, на які потрібно вчасно реагувати і усунути.

Найчастіше квітникарі стикаються з такими складнощами:

 • Побажання листя може бути пов'язане з двома причинами - зайвим поливом цикламену або занадто високою температурою повітря в приміщенні
 • Опадання листя також може бути пов'язане зі спекою, проте іноді цикламен скидає листя після періоду цвітіння, готуючись до спокою
 • Відсутність кольору цикламену часто пов'язана з недостатнім поливом або неправильним складом ґрунту, в якому він зростає
 • Іноді відсутність бутонів може бути викликана недоліком освітлення
 • Гниття кореневої системи або стеблів відбувається через надмірне полив або попадання води на верхню частину рослини, краще поливати його з піддону
 • Деформація листя і зупинка росту може виникати через шкідників - щитівки або павутинного кліща, боротися з якими потрібно за допомогою хімікатів

Турбота про цикламен і правильний догляд, починаючи з самої появи паростків, дозволять в результаті виростити велику і здорову рослину, яка щороку буде радувати своїм яскравим насиченим кольором. Тому всі зусилля варті того, щоб їх прикладати і насолоджуватися отриманим результатом.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND