Смородіна: опис і сорти чагарнику, посадка, догляд і вирощування в саду, розмноження та обрізка

Смородину відносять до числа найпопулярніших ягідних чагарників, що вирощуються в садах і присадибних ділянках. Це пов'язано з вмістом у ній великої кількості корисних речовин і вітамінів, а також приємного смаку та аромату. Деякі сорти рослини (смородина альпійська) широко застосовуються для озеленення огорожів і ландшафтного дизайну.


Смородіна: опис, сорти і нюанси вирощування чагарнику

Смородина - це чагарник, що утворюється з декількох гілок, що відрізняються за віком. Цей куст досягає у висоту від 1 до 2,5 м і може мати, залежно від виду та сорту, розлогу або стиснуту форму. Листя смородини лопатні, дрібні квітки збираються в суцвіття у вигляді пензликів, плоди розташовуються гріздями. Плодоносити починає через 3 - 5 років після висадки саджанця.


Після висадки потребує регулярного догляду. Бажано, щоб ґрунт був поживним, пухким, з достатньою зволоженістю і володів дренажними властивостями. Для смородини краще підібрати ділянку з хорошою освітленістю і захищеністю від протягів, але вона пристосовується і до інших умов зростання (тіньовинослива, росте і в межах міста).

Найкращі сорти чорної смородини

Різноманітність сортів чорної смородини величезна. Виведені сорти, пристосовані під будь-які кліматичні умови з різними періодами дозрівання плодів, з кислим, кисло-солодким смаком або десертні.

Найбільш поширеними і затребуваними є:

1. Ранні сорти:

 • Екзотика - компактний, прямий куст у висоту досягає до 1,5 м. Має великі, солодкі ягоди, з насиченим ароматом. Сорт морозостійкий і стійкий до хвороб.
 • Дачниця - низький, розлогий куст. Відрізняється високою плодовитістю, великими, солодкими плодами. Збір врожаю тривалий, оскільки ягоди дозрівають не синхронно. Для кращого врожаю необхідно перехрестя. Сорт стійкий до різних хвороб і шкідників.
 • Селеченська 2 - прямий, високорослий куст. Хороша врожайність. Ягоди великі, кисло солодкого смаку (вважаються найсмачнішими). Підвищений вміст вітаміну С. Устойчив до посухи і холодів, антракнозу і мучнистої роси.

2. Середні сорти:

 • Дубровська - низькорослий куст, компактний. Врожайність середня, ягода звичайного розміру, з кисло-солодким смаком. Сорт самовимовний, морозостійкий. Хороша опірність антракнозу і нирковому кліщу.
 • Добриня - слабкі, прямі кущі. Великі, солодкі ягоди у великій кількості. Стійкий до весняних заморозків і літніх посух. Добра опірність до болісної роси, антракнозу і ниркового кліща.
 • Ізюмна - середньорослий, в міру розлогий куст. Висока врожайність, велика і дуже солодка ягода. Переносить заморозки і посуху. Стійкий до болісної роси.

3. Пізні сорти:

 • Венера - високі, розлогі кущі. Стабільно висока врожайність, дуже велика і солодка ягода. Сорт стійкий до посухів і морозів.
 • Вологда - дуже розлогий невисокий куст. Потрібно підпірка гілок. Гарна врожайність, великі, кисло-солодкі плоди. Добре перезимовує, але весняні заморозки можуть пошкодити рослині. Не страшні різні хвороби і шкідники.
 • Русалка - розлогий чагарник невеликої висоти. Ягоди великі, десертні. Врожайність відносно не велика. Не боїться зимових холодів. Хороший має імунітет до хвороб і шкідників.

Смородина біла - вирощування в саду

Біла смородина близький родич червоної, чорної смородини, а також крижівника. Ягоди бувають жовтого, бежевого і світло-рожевого кольору з хорошими смаковими якостями.


Це цікаво:листя смородини - лікувальні властивості і протипоказання

Цей різновид смородини любить сонячне світло і тепло, при цьому морозостійкий. У тіні сповільнюється зростання, знижується рівень плодоношення, більше схильна до хвороб. Тому вибирати місце в саду для неї краще на височині і так, щоб без сильних протягів. На родючій або удобреній землі плодоноситиме за будь-яких погодних умов завдяки розвиненій кореневій системі. Цей чагарник стійкий до хвороб і шкідників.

Кращими сортами з плодоношення, розмірів ягід, смакових якостей і стійкості до погодних умов, хвороб вважаються Уральська, Кремова, Мінусинська, Прімус, Біла Потапенко і Біляна.

Червона смородина: найкращі сорти для вирощування

Для вирощування в саду, виведено багато сортів червоної смородини і кожен з них відрізняється своєю врожайністю, термінами дозрівання плодів, розмірами ягід і їх смаковими якостями.

Читайте також:червона смородина

Кращі сорти смородини:

1. Ранньоспіла:

 • Рання солодка - високорослі кущі до 1,5 м. Ягоди середні, кисло-солодкого смаку (хоча назва говорить про зворотне), добре зберігаються і підходять для тривалих транспортувань. Кущі цього сорту морозостійкі і стійкі в період посухи, є імунітет до багатьох хвороб і шкідників.
 • Джонкер ван Тетс - високорослий куст розлогої форми (за виглядом нагадує кулю). Відрізняється високою врожайністю, великі плоди з кислинкою тривалий час можуть перебувати на гілках, не опадаючи. Заморозки і посуха не впливають на якість зростання і врожайність. Стійкий до хвороб грибкового походження.
 • Віксне - високий куст з дуже розлогою формою. Висока врожайність, ягоди середніх розмірів з ніжним кисло-солодкуватим смаком, транспортабельні. Стійкий до антракнозу і низьких температур. При цьому часто страждає від тлі.

2. Середньоспіла:


 • Каскад - високий, але компактний куст. Висока врожайність, великі ягоди з дуже приємним і освіжаючим смаком. Добре переносить морози. Є стійкість до болісної роси і антракнозу, але вимагає додаткової обробки.
 • Замок Хаутона - середні за величиною і дуже густі кущі. Плоди не великих розмірів, але при цьому, дуже висока врожайність. Ягоди транспортабельні, хороші десертні характеристики. Сорт стійкий до посухів і морозів.
 • Ненаглядна - не високий чагарник з компактною, кулястою формою. Висока врожайність, ягоди середніх розмірів з високими показниками смакових характеристик, соковиті та м'які. Стійкий імунітет до грибка (борошняна роса, антракноз), морозостійкість.

3. Пізньоспіла:

 • Рондом - компактний, високорослий куст. При хорошому відході можна домогтися високого врожаю. Ягоди середніх розмірів, соковиті, приємний освіжаючий смак. Плоди можуть довго зберігатися на кущах, підходять для транспортувань і зберігання. Стійкий до морозів, а посушливий період вимагає додатковий відхід.
 • Асора - розлогий куст з потужними гілками, середнього зросту. Збирають високий урожай великих, солодких ягід. Для зростання морози не страшні, стійкий до атак більшості шкідників і болісної роси.

Чим відрізняються чорна, червона і біла смородина

Червона і біла смородина схожі між собою в плані технології вирощування і догляду за ними. Основна відмінність - це колір ягід, а також не велика розбіжність по хімічному складу (вміст вітаміну С більше у червоної смородини).

Чорна смородина відрізняється від білої і червоної умовами росту і плодоношення:

 • у червоної і білої смородини багаторічні плодові нирки (2-3 роки у чорної) і збираються в букетні гілочки, кущі, слабо загущені з тривалістю життя до 20 років (чорну через 6-7 років слід оновлювати). Вона вимагає регулярного формування куща, оскільки через підвищену густоту знижується врожайність і куст стає більш схильними до захворювань;
 • коренева система чорної смородини постійно потребує вологи, а червона і біла добре переносять посушливий період;
 • у червоної і білої смородини вироблений більш стійкий імунітет до захворювань і шкідників, на відміну від чорної;
 • чорна смородина відрізняється ароматним листям, високим вмістом вітаміну С і м'ясистими, солодкими ягодами, листя ж червоної і білої практично не пахнуть і ягода водяниста з переважаючою кислинкою;
 • чорну смородину розмножують в основному черенкуванням, а червону і білу - поділом куща.

Читайте також:хвороби та лікування смородини

Посадка смородини у відкритий ґрунт

Кущі смородини можна зустріти на будь-якій дачній ділянці, але не кожен садівник знає головні правила посадки цієї рослини і допускає помилки, які призводять до низької врожайності, а іноді і до загибелі чагарнику.

Підготовка ґрунту і місця

Активність зростання і плодоношення смородини багато в чому залежать від обраного місця для посадки. Більше сонця, менше тіні і протягів - основні принципи при виборі місця на ділянці. При цьому необхідно контролювати рівень вологи, оскільки при її надлишку коренева система може не прижитися.


Ґрунти кращі родючі, з помірною кислотністю, дреновані. Якщо земля бідна, то в неї за два місяці до посадки вносять добрива: торф, мінеральні добрива, компост, калійна сіль, зола. При підвищеній кислотності в землю додають вапно. Після додавання добрив ділянку перекопують.

Як і коли садити

Для посадки саджанця смородини кращим періодом вважається початок осені. До весни чагарник встигає вкоренитися і загартуватися. Якщо висадка відбувається навесні, то це потрібно робити, як тільки зійде сніг.

Watch this video on YouTube

Висаджувати чагарники слід на відстані один від одного не менше 1,5 м і між рядами до 2 м. Лунки під них повинні бути діаметром 50 см і стільки ж в глибину. Якщо ґрунт не був підготовлений, то на дно лунки засипають добрива і рясно поливають (до 10 л води). Саджанці в лунки поміщаються під нахилом і поглиблюють коріння на 8-10 см. Це дозволяє прискорити появу прикореневих втечі. Далі лунка засипається землею і утрамбовується, але не сильно щільно.

У перші 5 днів після посадки слід забезпечити полив саджанців.


Це цікаво:малинове дерево

Догляд за смородиною в різну пору року

Хоча смородина і не примхлива рослина, але приділити їй не багато уваги і догляду для хорошого врожаю необхідно.

Графік поливу

Після сніжної зими в землі достатньо вологи і весняний полив можна пропустити. В іншому випадку, в період весняного зростання слід забезпечувати епізодичний полив. Коли вже починається формування зав'язку і ріс плодів, рясний полив проводять 1 раз на 5 днів. Особливо це необхідно в спекотні і посушливі дні. Для утримання вологи навколо куща проводять мульчування.

Важливо! Після збору врожаю смородина так само потребує рясного і регулярного поливу, для запасу вологи на зимовий період.

Підживлення та обробка чагарнику

Чагарник смородини, висаджений у підготовлений і удобрений ґрунт, обходиться без підживлення 2 роки. По закінченню цього терміну, для здорового зростання і хорошого врожаю рослина вже потребує додаткових поживних речовин.


Watch this video on YouTube

На початку весни підживлення для смородини має складатися з азотних добрив. Для цього використовують сечовину або комплексні добрива з високим вмістом азоту. Не зайвими будуть і мінеральні добрива, в їх якості можна використовувати золу. Це сприяє кращому розвитку молодих втечі та листя.

У період цвітіння і утворення зав'язку, поряд з азотними добривами, вводять підживлення з вмістом фосфору і калію. Такі добрива чергують з органічними - компост, коров'як, курячий поміт. Все це впливає на якість і кількість плодів (розмір, смак ягід).

Watch this video on YouTube

Щоб у рослини була можливість безболісно перенести зиму, восени необхідно вносити комплексні фосфорно-калійні та органічні добрива.

Для забезпечення смородини імунітетом до хвороб і шкідників та поліпшення формування зав'язку, фахівці рекомендують провести кілька позакореневих підгодівель. Для цього необхідно обробити чагарник водним розчином борної кислоти, марганцівки та мідного купоросу в період з червня по липень. Така обробка куща обов'язково проводиться ввечері і за відсутності вітру.

Як доглядати плодоносячу смородину, збір врожаю

У період плодоношення, догляд за смородиною не є складним процесом.

Необхідно тільки дотримуватися деяких правил:

 • Забезпечити хороший і своєчасний полив, особливо в спекотні і посушливі дні.
 • Видаляти бур'яни і позбуватися хвороб і шкідників, тільки не хімікатами, а народними засобами.
 • Провести кореневу і позакореневу підкорму, для кращого зростання і дозрівання ягід.
 • Гілки плідної смородини підв'язують, або підпирають, що полегшує полив і підживлення чагарнику, а також запобігає згинанню і поломці втечі під вантажем плодів.
 • Для кращого дозрівання ягід можна видалити частину листя, яке їх затінює.
 • Збирати ягоди слід поштучно, в міру їх дозрівання, але не гріздю. Це може нашкодити рослині і знизити кількість врожаю на наступний рік.

Важливо! Перед початком збору врожаю припиняють полив і підживлення за 2 - 3 тижні.

Нюанси обрізки залежно від сорту

Обрізка смородини чорної, червоної і білої дещо відрізняються. Це пов'язано з тим, що втечі червоної і білої смородини зберігають більш тривалу врожайність.

При обрізці у червоної і білої смородини видаляють втечі старше 7 років, а у чорної - старше 3 - 4 років. У кущів чорної смородини прищипують верхівки пагонів для кращої розгалуженості, а у червоної і білої немає, тому що основна зав'язок формується саме там.

Watch this video on YouTube

Штамбова смородина формується шляхом видалення всіх гілок і листя з основної втечі на висоту до 40 см. При цьому способі обрізки куст росте у вигляді деревця.

Як правильно обрізати смородину навесні, восени

Обрізка чагарнику розділяється на три типи:

 • санітарна - видалення сухих і пошкоджених гілок;
 • формуюча - для надання форми кущу;
 • омолоджуюча - видалення старих, непоганих втечі.

Весну обирають для проведення санітарної обрізки. Її слід проводити, як тільки сходить сніг, до початку співкоруху. Це дуже короткий період. Якщо затягнути процедуру, то ранки не встигнуть затягнутися і рослина може хворіти.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND