Купальниця європейська: опис рослини, природна зона проживання, користь і шкода

На самому початку літа на лугах і навіть у лісах зацвітають надзвичайно красиві квіти, які носять багато народних назв, але зазвичай значаться під ім'ям купальниця європейська. По своєму роду вона близька до лугових рослин і входить в велике сімейство лютикових.

Купальниця європейська: опис рослини

Рослина відноситься до дворічних. У перший рік розвивається корінь і закладається листова розетка, а на другий відбувається поява стебля і рослина зацвітає. Після вегетації воно гине.


Розмноження купальниці відбувається насінням. Вона активно утворює (крім основного стебля) бічні втечі, які обов'язково закінчуються бутонами. Діаметр квітки біля купальниці менше 5 см, а складається бутон з 20 пелюсток. Фарб у кольорів зазвичай жовтий, але зустрічаються і помаранчеві екземпляри.

Окремі представники можуть досягати 60 см у висоту, але в основному вони не виростають вище півметра. Все залежить від місця зростання і насиченості ґрунту необхідними мікроелементами. Такі факти варто враховувати якщо планується поселити купальницю в своєму саду, оскільки якщо ґрунт добре удобрений, то квітка може вирости вгору і до метра. Тому найкраще висаджувати його, як фонову рослину.

Watch this video on YouTube

В якій природній зоні мешкає купальниця

Оскільки ґрунтові та кліматичні пристрасті у купальниці дуже різноманітні, то ареал проживання рослини дуже широкий. Таку квітку можна зустріти і в тундрі, і на лугах в Альпах, і навіть біля льодовиків. Але основні місця, де любить мешкати ця квітка, - береги річок, вологі підліски і луки, де ґрунтові води залягають близько до поверхні.

Варто пам'ятати, що купальниця любить вологу, тому розміщуючи її в своєму квітнику на садовій ділянці, потрібно вибрати таке місце, де вона зможе отримувати воду у великій кількості.

Відмінність між Європейською та Азійською купальницею

Якщо серед представниць Купальниці Європейської рідко можна зустріти квітки помаранчевого забарвлення, то бутони Азіатської Купальниці пофарбовані в яскраво-помаранчевий колір. Це єдина відмінність, тому що в іншому види схожі і мешкають в однакових кліматичних умовах.


Чи занесена рослина до Червоної книги

Незважаючи на те, що ареал поширення рослини великий, купальниця звичайна в деяких регіонах внесена до Червоної книги. На території РФ, Білорусі, Вірменії і в окремих європейських країнах ця квітка є охоронюваним видом.

Така рослина - дуже цінний медонос, а також дикорослі купальниці дають селекціонерам багатий матеріал для створення садових гібридів. Бездумний збір яскравих кольорів завдає непоправної шкоди цьому виду і не дає йому спокійно розмножуватися. Саме тому квітці потрібна була охоронна грамота.

Як згадувалося раніше, рослина розвивається протягом двох років, тобто для того, щоб з'явилися нові квіти, має пройти два роки. Тільки після цього повністю розвинений екземпляр впустить насіння в землю. Тому варто задуматися наступного разу, коли буде бажання зібрати букет з яскравих жовтих «ліхтариків».

Це цікаво:користь і шкода гарбуза

Використання в народній і традиційній медицині

Ще в Стародавній Русі високо цінували цілющі якості цієї квітки.

І зараз у сучасній народній медицині збереглася практика застосування рослини для зцілення таких патологій:

  • проблеми з ЖКТ;
  • печінкова недостатність;
  • захворювання сечостатевої системи;
  • відечність;
  • шкірні екземи, нариви і фурункули.

Також відвари з листя купальниці застосовуються при безсонні.

Але використовувати купальницю в терапевтичних цілях необхідно вкрай обережно, оскільки ця рослина отруйна. Точніше, отруйним є кореневище, а от із зовнішньої частини можна готувати лікарські відвари, мазі та порошки. Але все-таки перед застосуванням таких засобів краще проконсультуватися з практикуючими травниками.


Деякі представники традиційної медицини досліджують протипухлинний ефект, який може нести застосування цієї рослини. Але практичні випробування поки не проводилися.

Незважаючи на те, що цю квітку пропонують використовувати навіть у кулінарії і широко рекламують її цілющі властивості, людям, що не ведуть у траволікуванні, слід просто насолоджуватися красою купальниці. Ця рослина токсично і неправильне її використання може призвести до отруєння.

Чи знаєте ви, що з купальниці готували відвари і за допомогою них виганяли з дому бліх, вшей та інших паразитів. Також таким складом обробляли тварин.

Міфи і легенди, пов'язані з купальницею

Купальницю овіває безліч легенд з різних частин світу.

  • У європейській культурі Trollius europaeus вважається «квіткою тролів» і йдеться про те, що під кожним з них зарито по золотій монетці. Але доступні вони стануть лише тому, хто знає стародавні заклинання цих міфічних істот.
  • Також рослина несе назву італмас і є символом республіки Удмуртія. Тут складена красива легенда про прекрасну юну Італмас, яка, намагаючись врятувати з полум'я свого коханого, загинула і перетворилася на купальницю.
  • У Стародавній Русі початок цвітіння купальниці завжди припадав на день Івана Купали. Дивно, але саме коли відзначали це свято, розпускалися жовті «свічки» прекрасної квітки. Дівчата вплітали ці квіти у свої вінки і потім пускали їх річкою, гадаючи, коли ж прийде їх суджений.

Важливо пам'ятати, що якщо є бажання взяти участь у цьому барвистому святі і за стародавнім звичаєм сплести вінок з купальниці, то робити цього не варто з двох причин. По-перше, вона знаходиться в Червоній книзі, а по-друге, рослина токсична. Для складання вінка є багато інших красивих кольорів.


Для того щоб виростити купальницю в своєму саду краще всього купувати сорти, які спеціально виведені для цього. Тому що часто дикі купальниці не приживаються поруч з культурними рослинами. А ось спеціально створені сорти прикрашатимуть сад довгий час.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND