Барбарис тунберга: опис, догляд і вирощування

Серед декоративних дерев і чагарників не так багато тих, що відрізняються одночасно красивим цвітінням і незвично пофарбованим листям. Барбарис Тунберга належить саме до цієї групи рослин.


Барбарис Тунберга - опис і популярні сорти

У природі барбарис Тунберга досягає висоти в 2,5 м. У культурі його висота рідко буває більше 1 м. Втечі у нього розташовані дугоподібно, ребристі, молоді гілочки червоно-помаранчеві, іноді яскраво-червоні, дорослішаючи, темніють і стають бурими або темно-коричневими. У діаметрі чагарник може мати до 1,5 м. Особливість рослини - пругі тонкі колючки довжиною майже 1 см.


Нирки червонуватого кольору мають яйцевидну форму, їх довжина в середньому 0,5 см. У листя - ромбічно-овальна форма і досить товстий черешок: його довжина - близько 3 см, а ширина - до 1 см. Зі знанку листя сизе, їхній лицьовий бік - яскраво-зелений. Восени вони червоніють або жовтіють.

У пору цвітіння, а буває це в кінці травня або на початку червня, барбарис Тунберга особливо декоративний. Короткі пензлі, що несуть від 2 до 5 кольорів, пофарбованих у насичений жовтий колір, звисають як сережки. На місці досить великих кольорів - до 1 см в діаметрі, з'являються подовжені плоди, вже у вересні або жовтні вони фарбуються в ошатний коралово-червоний колір. Вони можуть висіти на кущах всю зиму, якщо не будуть з'їдені птахами. Людині ягоди в їжу не годяться - занадто гіркі через великий вміст алкалоїдів.

На основі природної форми створено більше 50 декоративних сортів барбарису Тунберга.

Еректа (Erecta)

Зростає невеликим витонченим кущем, з некрупним листям світло зеленого кольору. У молодому віці рослини мають вузькоовальну форму крони, у кущів постарше гілки трохи розкидаються в сторони. Цвіте Еректа дуже рясно світло-жовтими кольорами. Восени листя стає пурпуровим.

Адмірейшн (Admiration)

Цей мініатюрний кущик не виростає вище 40 см, має щільну кулясту крону, яка з віком стає подушковидною через розростання в ширину. Щоб домогтися такого ефекту доведеться обрізати деякі стирчать гілочки. Мініатюрні листки, що так нагадують самшитові - головна прикраса сорту Адмірейшн. Їх колір варіюється в залежності від місця посадки рослини, але залишається яскравим - буряковим, яскраво-червоним або коричневим. Кожен листочок має золотисту кайму. Восени забарвлення листя ще більш яскраве.

Короліта (Coronita)

Рослини цього сорту досягають у висоту до 1,5 м, що досить високо для барбарису. Витягнуті вгору гілки утворює нешироку крону з діаметром всього в 1 м. Росте куст швидко. Його листя великі, округлі, пофарбовані в зелений колір, восени стають яскраво-помаранчевими. Особливість сорту - великі колючки, пофарбовані в яскравий рожевий колір, який має кремовий відтінок.


Арлекін (Harlequin)

Сорт названо так за незвичайну строкату листя. Їх червоний основний фон розбавлений розлученнями і плямочками рожевого, білого, сірого кольору. Чагарник має висоту приблизно 1,3 м і овальну крону. Схильний підмерзати в суворі зими, вкривати його необхідно щорічно. Цей недолік компенсується хорошим літнім приростом - від 10 до 15 см за сезон.

Роуз Глоу (Rose Glow)

Високий барбарис - близько 1,7 м колючі прямі втечі утворюють яйцевидну крону. Фарбування молодого і старого листя різне. Відростаюче листя має яскраво-пурпуровий колір, розбавлений мармуровими бронзово-червоними і рожево-сірими розлученнями. У дорослих листя вони світліють до темно-рожевого або червоно-пурпурового, а розлучення перетворюються на сіроваті плями і бризки. При посадці на сонці забарвлення листя більш яскраве. На зиму його потрібно вкривати.

Голден Рокет (Golden Rocket)

Високий чагарник - до 1,5 м, жорсткі вертикальні втечі якого абсолютно несхильні розкидатися. Тому діаметр крони його всього 0,5 м. Дає маленький приріст. Округле листя - жовто-зелене, воно відмінно контрастує з червонуватими втечами. Цвітіння непримітне. При дозріванні ягід чагарник дуже декоративний. Потребує посадки на сонці, інакше жовтий відтінок листя втрачається.

Орандж Дрім (Orange Dream)

Карликові кущики не виростають вище 60 см і ростуть дуже повільно. Особливість його нетипова форма листя: вони в два рази вже і коротші, ніж у інших червонолистих форм. Їх забарвлення рівномірне, а колір - яскраво-помаранчевий. В осінній час у нього з'являється багрово-червоний відтінок.

Дарт'з Ред Леді (Dart's Red Lady)

Розлогий чагарник має діаметр крони 1,5 м, він перевищує на 0,5 м його висоту. Невеликі блискучі листя мають темно-пурпуровий колір, тоді як втечі - рожеваті. Якщо осінь сонячна, всі листя стануть яскраво-червоними. У жовтих кольорів зовнішній бік пелюсток з червонуватим відтінком. Взимку можуть підмерзати невизрілі кінчики втечі.

Ред Шеф (Red Chief)

Це гігант серед барбарисів. І у висоту і ширину він більше 2,5 м. Ред шеф широко розкидає свої гілки червоно-коричневого кольору. Молоді вони яскраво-пурпурові, так само як і юні листки. У дорослих - колір темно-червоний, вони вже, ніж у інших сортів барбарису. Відноситься до теплолюбних сортів.


Ауреа (Auera)

Крона біля чагарнику округла, його висота - 0,8 м. Забарвлення втечі - жовтувато зелена, а листя - жовте, іноді з лимонним відтінком. Найкраще вона проявляється при хорошому освітленні. Восени листя стає жовтувато-помаранчевою. Квіти мають діаметр 1 см, зовнішнє їх забарвлення - червонувате. Має здатність трохи обмерзати, перші три роки життя вкривати обов'язково.

Грін Карпет (Green Carpet)

Напіввічнозелений сильно розлогий чагарник. Висота його - близько 1 м, а крона в 2 рази ширше і має подушкоподібну форму. Листя дрібне, світло-зеленого кольору, восени розцвічується всіма відтінками червоного і помаранчевого. Квіти розташовані по всій довжині втечі в пензликах до 5 штук. Зовнішня сторона пелюсток червонувата. У морозну зиму спостерігається обмерзання втечі.

Багатель (Bagatelle)

Цей карликовий кущик має висоту всього 40 см. Дуже густа крона плоско сферичної форми. Дрібні листочки мають влітку темно-червоний колір, на яскравому світлі вони майже чорно-коричневі. Восени листя яскраво-червона. Зростає повільно. Не морозостійок, вкривати потрібно щорічно.

Смарагд (Smaragd)

Крона біля цього сорту барбарису широкопірамідальна висотою близько 2 м. Шипів на втечах багато. Колір некрупного листя - насичено-зелений, а восени - жовтий і червоний. Ховають тільки молоді рослини.

Оранж Рокет (Orange Rocket)

Сорт схожий з Голден Рокет. Відрізняється меншим зростанням - приблизно в 1,2 м і кольором листя. У молодих приростів вона жовто-помаранчева, а у дорослих - червоно-пурпурова. В осінній час весь чагарник пофарбовується в червоний колір.


Голден Рінг (Golden Ring)

Чагарник з круглої форми кроною виростає до півтора метра. Листя яйцевидної форми пофарбовано в темний пурпур і відтінено салатною каймою. Восени колір листя - червоний. Вимагає укриття в зиму.

Марія (Maria)

Чагарник росте повільно і в дорослому стані не перевищує півтора метра. Крона має форму колони. Вона складається з безлічі втечі, в молодому віці вони рожево-помаранчеві. Забарвлення досить великого листя - жовто-золоте з карміново-рожевою каймою по краях. Восени вони купують яскравий оранжево-червоний колір.

Голден Карпет (Golden Carpet)

Він трохи нижче і трохи вже сорту Грін Карпет. Дрібні листочки пофарбовані в яскраво-жовтий колір, восени набувають помаранчевого забарвлення. Сорт зимостійок.

Бонанза Голд (Bonanza Gold)

Цей карликовий сорт має кущик не вище 50 см при діаметрі крони в 70 см. Листочки пофарбовані в лимонно-золотистий колір, на сонці можуть вигорати. Взимку у нього обмерзають втечі, що знаходяться вище снігового покриву.

Атропурпуреа Нана (Atropurpurea Nana)

Крона біля сорту плоскоокругла діаметром близько 1 м, а її висота не перевищує 0,6 м. Влітку листя мають темно-пурпурове забарвлення, восени - шарлахово-червоне. Зовнішня частина пелюсток біля квітки має червоний колір.


Барбарис Тунберга: посадка у відкритому ґрунті

Садять барбарис на добре освітлених місцях, бажано, щоб вони були захищені від холодних вітрів, особливо це стосується сортів з малою морозостійкістю.

Watch this video on YouTube

При поганому освітленні насичене різнобарвне забарвлення листя барбарису блідне, а у деяких сортів може і зовсім загубитися і перетворитися на зелене.

Барбаріс - невибагливий чагарник. У природі він росте на бідних грунтах, в культурі найбільшої декоративності можна досягти на родючих грунтах.

Вони повинні відповідати наступним вимогам:

  • володіти нейтральною реакцією;
  • бути легкими за механічним складом;
  • без застою води.

Найкращий час для посадки барбарису - весна, час до розпускання нирок. Іноді чагарник садять і восени, після листопада.


Для цієї рослини з поверхневою кореневою системою глибоких ям не копають: від 30 до 50 см глибиною, залежно від віку саджанця. У посадкову ямку потрібно внести перегной, зали і 100 г суперфосфату. При посадці кущики добре поливають і мульчують грунт.

Як доглядати за декоративним чагарником

Догляд за рослиною складності не представляє, так як воно дивно невибагливо. Полив барбарису потрібен тільки після посадки і в дуже спекотну погоду. Якщо ґрунт не замульчований, його потрібно рихлити, але неглибоко, щоб не пошкодити коріння.

Підгодовувати рослини починаються з 2 року життя на постійному місці.

Роблять це 3 рази протягом сезону вегетації:

  • навесні - азотними добривами (на 10 л води розводять 20 г сечовини);
  • перед цвітінням потрібно комплексне мінеральне добриво;
  • в першій декаді осені кожен кущик потребує 10г калійної солі та 15 г суперфосфату.

Обрізка барбарису - небезпечний захід, потрібно дотримуватися обережності, щоб не вколотися шипами. У низькорослих сортів вирізають тільки підмерзлі і хворі гілочки, решту - формують відповідно до вимог сорту. Особливо радикальну обрізку роблять для живої огорожі.

Всі молоді кущики барбарису на зиму вкривають лапником або сухим листям. Підрослі рослини потребують укриття, якщо морозостійкість у них слабка.

Розмноження Барбариса Тунберга

Чагарник барбарис Тунберга легко розмножити як вегетативним, так і насіннєвим способом. При насіннєвому розмноженні потрібно враховувати, що всхожість насіння невелика - не більше 40%, а сіянці можуть бути абсолютно несхожими на батьків. Найкраще сіяти під зиму свіжозібране насіння на розводочну грядку. Їх розкладають у борозні з глибиною в 1 см і присипають землею. Для весняного посіву насіння барбарису Тунберга потрібно стратифікувати протягом 3 місяців. Після розсаджування у фазі 2 справжнього листя сіянці дорощують ще два роки.

<"

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND