Американська норка опис, ареал проживання, харчування, розмноження

Американська норка належить до сімейству куньїх, вважається хижаком. Маленький гарматний звірок настільки цікавий і незвичайний, що багато любителів екзотичних видів тварин намагаються його одомашнити. Цікаві факти про «королеву» гарних звірів дізнаємося з сьогоднішньої статті.

Опис, колірна гама хутра

Опис американської норки варто починати з її красивого хутра, який цінується в усьому світі. Хутро має коричневий або темний окрас. Характерна особливість норки - невелика біла пляма, розташована в області носика.


У природі зустрічаються і плямисті особини. Це швидше виняток з правил, ніж норма. Плями можуть розташовуватися на грудці, горлі або черевці звіряча.

Сама норка зовні дуже нагадує невеликого тхора.

Її особливості в наступному:

 1. Тіло досить довге, витягнуте. Довжина від 30 до 48 см. При цьому самці трохи більші.
 2. Примітний красивий, пухнастий хвіст, довжина якого варіюється в межах 20-25 см.
 3. Мордочка тварини трохи витягнута вперед, очі дрібні, нагадують намистинки. Вуха мають заокруглену форму.
 4. Лапи досить короткі. Є добре розвинені плавальні перепонки, саме тому у воді норка почувається комфортно. Може досить швидко поплисти від передбачуваного ворога.
 5. Хутро досить густе і жорстке.
 6. Вага самки - 1,2 кг. Самці значно більші - 2,3 кг.

Watch this video on YouTube

Норка - це справжнє диво природи. Крім красивого зовнішнього вигляду, тварина має грайливий характер, що дозволяє добре уживатися з людиною.

Ареал проживання і підвиди

Ареал проживання американської норки - Північна Америка. Світ вперше зіткнувся з цим звірям у 18 столітті. Тварину могли спостерігати, як у лісовій, так і на скелястій місцевості.

Через багато років люди дійшли висновку, що на хутрі тварини можна заробляти великі гроші. Були побудовані ферми, які займалися штучним розведенням пушних звірів.


Вони з'явилися в багатьох регіонах СРСР. Якимось чином норка збігала з таких розплідників, і її вже можна було спостерігати в країнах Європи (Німеччини, Англії, Італії).

Залежно від того, в яких місцях живе американська норка, фахівці виділяють 3 її підвиди.

Вони наступні:

 1. Аляскінська. Відрізняється великими розмірами і жорстким хутром, темно-коричневого кольору. Зустрічається на території Канади та Аляски.
 2. Східна або по-іншому квебекська. Хутро дуже м'яке. Незважаючи на те, що має темний колір забарвлення, підпушок сіро-блакитного або попільного відтінку.
 3. Кенай. Досить великий вид норки. Проживає в Північній Америці (на Західному узбережжі) і нерідко зустрічається на Алясці (в південній частині).

Якщо раніше американську норку можна було зустріти тільки на території Північної Америки, то в даний час вона дуже поширена в Європі, і навіть витісняє своїх європейських побратимів.

Чим живиться американська норка

Американська норка - тварина з загону хижаків. Тому харчується невеликими гризунами (миші, польовки), земноводними, зміями.

Звірок дуже любить багато часу проводити у воді, тому не дивно, що його здобиччю стає риба, ракоподібні, жаби, ондатра. Норка воліє перебувати на одній обраній нею території, вона роками готова її обживати. Але при нестачі їжі змушена переміщатися, в день може проходити близько 5 км.

Якщо поблизу є ферма, людям потрібно уважніше дивитися за кроликами і птахом, робити хороші загони. Норка може копати підкопи і розоряти пташині двори.

Падаллю практично не харчується. Винятки - період голодування. У цьому випадку може підбирати покидьки біля осель і харчуватися несвіжим м'ясом.


Тварина робить запаси на період сильних холодів. Закопує в землю надкушених жаб, рибу, дрібних гризунів.

У домашніх умовах норку, як правило, годують м'ясом, рибою, часто в раціон додають молочні продукти, овочі, зернові. Не варто забувати про вітаміни і мінерали, які можна придбати в спеціалізованих магазинах.

Особливості розмноження тварин

Шлюбний період норок триває з лютого по квітень. У цей час самці активно домагаються самиць, влаштовуючи бійки і галасливо віряча.

Вагітність триває близько 72 днів. Дитинчата з'являються в середині травня. Норки досить плодовиті, одна самка може народити до 8-12 дитинчат. У догляді за ними самець не бере жодної участі.

Самки розвиваються набагато швидше, вже до 4 місяців вони зовні нагадую дорослу особину. До року готові для створення потомства.


З самцями справи йдуть дещо інакше, їх статева активність настає до 1,5 років.

Тривалість життя в дикій природі - 10 років. На фермах норки можуть жити і до 16 років.

Популяція норок з кожним роком скорочується. Відбувається це через полювання на цінний хутро звіряча.

Розведення в домашніх умовах

Останнім часом стало по-справжньому модною традицією тримати у себе в будинку цього милого звірка.

Варто зазначити, що догляд за норкою досить простий, потрібно виконувати лише кілька основних правил:

 1. Затишний будинок. Ні про які просторі коробки або ящики мова не йде. Це повинна бути велика клітина, наповнена сіном, листям, тирсою. Також всередині клітини повинен бути зроблений кромний куточок, в якому звірок міг би завжди сховатися.
 2. Смачна їжа. Годувати норку потрібно повноцінно. У меню повинні бути присутні риба, м'ясо, молоко, сир, овочі, злакові. Багато заводчиків купують спеціалізований корм, здійснюючи велику помилку. У цьому випадку тварина проживе максимум 5-6 років.
 3. Час для активного відпочинку. Довгий час звірок не зможе перебувати в клітці. Його потрібно виводити на прогулянку (на повідку), грати, дозволяти влаштовувати водні процедури у ванній або у водоймі.

Watch this video on YouTube


Американська норка - норовлива тварина. Характер настільки індивідуальний, що передбачити його заздалегідь просто неможливо.

Відмінність європейської норки від американської

Ці два види норок дуже схожі між собою.

Відмінності в наступному:

 • забарвлення. У американської норки біла пляма розташована над нижньою губою, у європейського звіра, ще й над верхньою частиною губи;
 • набір хромосом. У американської - 30, європейської - 36. Саме тому ці види не можна схрещувати між собою;
 • розмір. Американські норки більш великі.

Watch this video on YouTube

Мільйони жінки мріють про норкову шубку, але пам'ятайте, на одне манто йде до 50 шкурок звіряча. Популяція цієї тварини зменшується з кожним роком, багато видів вже занесені до Червоної книги.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND