Трициртіс - садова орхідея: посадка, вирощування і догляд у відкритому ґрунті

Трициртис - витончена садова рослина, яка дуже красиво виглядає в міксбордерах на тлі інших культур з темно-зеленим листям. За зовнішнім виглядом він нагадує орхідею. Декоративний багаторічник з сімейства Лілейних характеризується чудовими естетичними властивостями і стане справжньою окрасою вашого квітника або саду.

Види і сорти

Трициртис досягає у висоту 0,8 м. Стеблі рослини потужні, стійкі, густо укриті світло-зеленим листям. Коренева система розвинена слабо, коріння коротке і тонке. Форма листя відрізняється залежно від виду і сорту культури. Листики можуть бути яйцевидними, продовгуватими, плямистими. Квітки одиночні або зібрані в пучки. Найчастіше зустрічається садова орхідея бузкова, жовта і біла, але є й інші забарвлення. Плід - коробочка з насінням.


Поширені різновиди і сорти трициртиса:

 • Гарний, або тайванський. Листя цієї рослини світло-зелені, густо укриті багровими плямами. Пелюстки теж плямисті, частіше біло-рожеві або рожево-бузкові. Культура починає цвісти в серпні.
 • Жовтий. Ефектна високоросла рослина, яка розпускає насичено жовті квітки в середині липня. Морозостійкість слабка, тому на зиму рекомендується встановлювати для нього повітропроникне покриття.
 • Коротковолосистий, або трициртис хірта. Це один з найбільш популярних різновидів. Стебельки рослини густоопушені, високі (80 см), за формою нагадують циліндр. Листя широке, теж з легким гарматом. Період цвітіння припадає на початок осені. У саду відмінно приживаються такі сорти: «Масамуна», «Чорний».
 • Довгоножковий. Середня висота стебелька - 70 см. Квітки, як правило, білі, можуть бути прикрашені пурпуровими плямами. Квітне рослина в середині літа.
 • Широколистий. Ключовою особливістю трициртиса цього виду є відмінна морозостійкість. Висота стебля - до 60 см. Квітки дуже ніжні, біло-зелені.
 • Гібриди. Не менш затребуваними є і гібридні види. У цю категорію відносять такі сорти: «Голден Глем», «Лайтнінг Страбе», «Альбо-маргіната».

Садова орхідея виглядає дуже привабливо на території присадибної ділянки. Вона не вимагає особливого догляду і невибаглива до умов вирощування. Єдиний нюанс - деякі різновиди погано переносять холод і потребують приховування на зиму.

Watch this video on YouTube

Вирощування трициртису з насіння

Цей спосіб вважається найпростішим і найпоширенішим. Квітки трициртиса залишають після себе багато коробочок з насінням.

Використовуємо для посіву тільки свіжозібраний посадковий матеріал.

Щоб отримати врожай на наступний рік, необхідно дотримуватися деяких рекомендацій при посадці сировини в грунт.


 • Якщо регіон теплий, можна висівати прямо в грунт безпосередньо перед настанням холодів.
 • Обіцяють холодну зиму? Подбайте про стратифікацію садивного матеріалу.
 • Перед висівом насіння ґрунт потрібно підгодувати органічними добривами.

Якщо посіяти насіння безпосередньо в ґрунт, рослина зацвіте тільки через два роки. Щоб насолоджуватися красою садової орхідеї раніше, висійте насіння в пластикові стаканчики, наповнені торфогрунтом або спеціальною сумішшю. Навесні разом із земляним комом перенесете культуру на постійне «місце проживання». Ця операція безболісна для квітки, адже коренева система не травмується.

Як виростити розсаду в домашніх умовах

Схема вирощування розсади така ж, як і посіву насіння у відкритий ґрунт. Відмінність тільки в тому, що посадковий матеріал висівається не на постійне місце росту, а в спеціальні скриньки або контейнери.

Трициртіс погано переносить пересадку.

Розмноження поділом куща та прикореневим чоренкуванням

Цей спосіб розмноження простий, зручний і швидкий. Ділити куст можна ранньою весною або пізньою осінню після того, як культура відцвіте. При поділі коренів стежте, щоб на кожному саджанці було не менше 2 - 3 квіткових нирки.

Розмножується рослина і черенкуванням. Знайдіть втечу, відокреміть її разом з частиною кореня і посадіть у попередньо підготовлений ґрунт.

Вибір місця та посадка кольорів у відкритий ґрунт

Квітка трициртис не дуже любить сонце. Для нього краще підійдуть ділянки, що розташовуються в напівтіні. Ідеальний ґрунт для цієї рослини - пухкий лісовий чорнозем.

Садова орхідея боїться заморозків, тому проводити висадку посадкового матеріалу у відкритий ґрунт слід, коли загроза їх виникнення минає.


Як доглядати за садовою орхідеєю

Трициртис не нуждается в особом уходе. Слідкуйте за тим, щоб коріння рослини завжди були трохи зволоженими. Якщо дрібні корінці пересохнуть, це може призвести до розвитку серйозних захворювань. Водночас надлишок вологи стає причиною гниття кореневої системи, тому поливати культуру потрібно часто, але невеликими порціями.

Ґрунт, на якому росте садова орхідея, часто мульчують. Навіщо це потрібно?

Мульча з торфу, тирси, соломи, сухого листя виконує такі функції:

 • перешкоджає зростанню бур'янів;
 • уповільнює випаровування вологи;
 • захищає кореневу систему рослини.

Ризик промерзання кореневої системи досить високий, тому питанню захисту рослини в період холодів потрібно приділити особливу увагу.

Крім іншого, трициртис обов'язково потрібно підгодовувати. Найкраще добриво для цієї культури - розчин пташиного поміту або коров'яка. Мінеральні суміші йому не підходять.

Watch this video on YouTube


Захист від хвороб і шкідників

Декоративна культура характеризується відносною стійкістю до комах, мікроорганізмів, збудників захворювань. Листям рослини люблять ласувати равлики і слимаки. Щоб захистити садову орхідею, слід регулярно проводити огляд ділянки і прибирати з неї шкідників. Внаслідок недотримання режиму поливу в кореневій системі можуть розвиватися гнилісні процеси.

Трициртіс - красива декоративна рослина, яка широко використовується в ландшафтному дизайні в якості бордюрної культури. Садова орхідея може рости сольно або доповнювати композицію з папороті, хостів, лілій.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND