Лимоніум: посадка, вирощування і догляд

Лимоніум, який часто називається тюркським словом «кермек» або також відомий в народі як безсмертник, відноситься до сімейства Свинчаткові і відрізняється чудовою життєздатністю. Рослина невибагливо і володіє відмінним імунітетом до хвороб і шкідників, за що і отримала широке поширення серед квітникарів.


Опис видів і сортів

Рід багаторічних трав'янистих або напівкустарникових рослин з прикореневими, розетковими листовими пластинами в дикій природі представлений 350 видами. Залежно від різновиду висота лимоніуму може коливатися від 30 до 90 см, а щиткові або заметільчасті суцвіття, що складаються з дрібних квіток, можуть бути пофарбовані в рожевий, пурпуровий, лососевий, фіолетовий та інші кольори.


Серед найбільш популярних видів, що культивуються в садах, виділяються:

 • Лимоніум Суворова - рожевий представник роду з подовженими суцвіттями у вигляді колоса і висотою трав'янистих втечі до 60 см.
 • Лимониум Гмелина - многолетник высотой до полуметра с хорошей зимостойкостью и фиолетово-синими щитковыми соцветиями, увенчивающими разветвленные цветоносы.
 • Лимоніум Переса - різновид родом з Канарських островів виділяється красивими великими суцвіттями фіолетового кольору, які використовуються як для створення свіжих квіткових букетів, так і сухих.
 • Кермек широколистий - середньошаровий вид з пухкими суцвіттями у вигляді мітел. Найкращі сорти: лімоніум темно-синій з фіолетовим відтінком «Віолетта», лавандовий представник «Блу Клауд».
 • Кермек Бондуеллі - високий вид з Північної Африки з квітками жовтого і білого тонів.
 • Лимоніум китайський - досить молодий вид в культурі, трав'янисті рослини якого в умовах Середньої смуги вирощуються як однорічні. При цвітінні позначаються жовті квіти з кремовими або білими приквітниками. Найкращі сорти: кремово-білі «Елегант» і «Цукерки».
 • Лимоніум виїмчастий - найбільш поширений в культурі різновид, що обробляється в садовому квітникарстві з 1600 року. У середньому висота втечі з прикореневими перистими листовими пластинами становить 60 см. Залежно від сортосерії забарвлення суцвіть, що формуються на прямобробних і у верхній частині гілкових кольорах, має величезну колірну палітру від фіолетового до рожевого. Популярні представники: «Мікст Хайбрідз», «Шамо», «Фортресс», «Лавандел», «Айсберг».

Вирощування лимоніуму з насіння

Вирощування із насіння декоративної рослини лимоніум в помірному кліматі проводиться розсадним способом.

Посів насіння

Watch this video on YouTube

Оскільки насіння лимоніуму укладено в щільну оболонку, перед посівом слід їх скарифікувати, пройшовшись наждачним папером і витримавши в стимуляторі зростання кілька годин. Висівається посівний матеріал наприкінці зими-початку весни в торф'яні ємності з пухким і зволоженим грунтом на глибину в 5 мм. Після посіву ємності поміщаються під скло, де містяться при температурі 16-21 ° С. Щоб прискорити проростання, можна вдатися до нижнього підігріву.

Догляд за сіянцями

Watch this video on YouTube


Коли через 2-3 тижні з'являться сходи, грунт під сіянцями необхідно регулярно зволожувати і розпушувати. Якщо насіння було висіяне в контейнер або ящик, то в стадії 2 справжніх листів рослини пікіруються. Лимоніум володіє стрижневою кореневою системою, яка швидко розвивається, тому процедура пікірування повинна проводиться не пізніше зазначеної фази розвитку. У середині весни здійснювати загартовування розсади, поступово виносити рослини на свіже повітря.

Правила посадки у відкритий ґрунт

Щоб нетребувальний лимоніум прижився в саду, необхідно садити культуру у відкритий грунт при дотриманні певних правил.

Вибір місця і ґрунту

Для кермека вибираються сонячні ділянки, які можуть бути незахищеними від вітру. Незважаючи на те, що культура нетребувальна до ґрунтового складу, перевагу слід віддавати дренованим, суглиністим грунтам з пухкою структурою і нейтральною реакцією.

Технологія посадки

Watch this video on YouTube

Посадковий матеріал у відкритий ґрунт висаджується на початку літа, коли остаточно мине загроза поворотних заморозків, за такими правилами:

 • На обраній ділянці готуються лунки з глибиною і діаметром, що відповідають кореневій системі рослин із земляним комом.
 • Дистанція між поглибленнями витримується в межах 25-40 см, залежно від виду і сорту.
 • Стаканчик обережно розрізається, щоб не пошкодити цілісність кома, який опускається в лунку.
 • Висаджені кущі поливаються підсоленим розчином з розрахунку 15 г солі на відро води.

Як доглядати за лимоніумом

Квітка лимоніум настільки невибаглива, що чудово росте практично без будь-якого стороннього втручання.

Полив.

Кермек потребує дворазового поливу тільки в умовах посушливого літа, коли листя рослини почнуть втрачати тургор. При тривалій ґрунтовній посухи зволоження проводиться у вечірній час безпосередньо під корінь. Вода для першого зрошення використовується відстійна і підсолена з розрахунку 30 г солі на 10 л води.


Обробка ґрунту

Щоб забезпечити хорошу аерацію ґрунту, пристовбурне коло іноді розпушується з одночасним видаленням сорної рослинності.

Підживлення

Якщо розсада була висаджена на родючому ґрунті, то додаткових підживлень лимоніум не потребує. Однак при мізерному родючому шарі бажано збагачувати ґрунт щомісяця в літній період за допомогою комплексних мінеральних добрив.

Кермек взимку

Існують види і сорти, які відрізняються зимостійкістю і здатністю витримувати зниження температур до -30 ° C.

Щоб рослини повною мірою реалізували свій потенціал, необхідно правильно підготувати їх до зими:

 1. Після того, як зимостійкі представники лимоніуму почнуть жовтіти і всихати, втечі вкорачуються до рівня ґрунту.
 2. Посадки покриваються шаром мульчі з соломи, торфу або хвої, який накривається нетканим укривним матеріалом, здатним захистити рослини від весняних, талих вод.

Типові хвороби і шкідники. Способи профілактики

Лимоніум, володіючи прекрасним імунітетом, дуже рідко вражається шкідливими організмами.

Однак при несприятливих погодних умовах (дощове літо) і неправильному догляді на рослині може відзначатися розвиток таких хвороб і шкідників:

 • ботритисом - характерна для овочевих культур гниль, впоратися з якою допоможе своєчасне обприскування уражених кущів фунгіцидом;
 • оідіум - при появі білої цвілі на втечах культуру слід обробити сіковмісним препаратом;
 • тля - сосущий шкідник, позбутися якого можна за допомогою обприскування інсектицидним розчином.

Як профілактичні заходи захисту рослини рекомендується дотримуватися всіх агротехнічних вимог, що зміцнюють імунну систему лимоніуму, і видаляти рослинні залишки після обрізки. У разі дощової погоди також варто провести профілактичну обробку рослини фунгіцидним розчином.


Способи розмноження

Крім насіннєвого способу розмноження, багаторічний кермек можна розвести і омолодити за допомогою черенків, які заготовляються навесні.

При цьому прийомі:

 1. Куст викопується і вибираються неушкоджені частини кореня довжиною близько 10 см і товщиною з олівець.
 2. При обрізці коренів не допускається видалення більше відступу кореневої маси.
 3. Материнська рослина повертається в ґрунт, де прикопується і рясно поливається.
 4. З черенків видаляються бічні відростки, після чого посадковий матеріал заглиблюється в ґрунтовну суміш з піску і торфу на 2 см.
 5. У процесі укорінення, який відбувається при температурах в межах 15-17 ° C, посадки не поливаються.
 6. Коли з'явиться зелена поросль, нові рослини пересідають на постійне місце виростання.

Лімоніум у ландшафтному дизайні

Кермек, який при правильному зрізанні не втрачає забарвлення сухих квіток протягом року, отримав широке поширення не тільки серед флористів, які використовують його при складанні квіткових букетів.

Рослина завдяки різноманіттю сортів з різною рослиною і забарвленням любимо багатьма дизайнерами з ландшафту:

 • Лимоніум застосовується при створенні групових посадок біля огорож і різних споруд з сонячних сторін.
 • За допомогою низькорослих сортів обрамляються садові доріжки і клумби.
 • У міксбордерах лимоніум з фіолетовими суцвіттями прекрасно відтіняється жовто-помаранчевими календулою і оксамитовими.
 • Вишукано виглядає кермек у квітнику поруч з білосніжною гіпсофілою.

Таким чином, при незначних зусиллях садівник зможе стати володарем прекрасного мешканця саду, що прикрашає ділянку яскравими суцвіттями протягом тривалого періоду.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND